"سرگئی لاوروف " وزیر امور خارجه روسیه صبح امروز، شنبه، در مصاحبه با خبرگزاری شین‌هوا اعلام کرد که اقدام نظامی روسیه در اوکراین در جهت رهایی جهان از ظلم استعمار نوین غربی است. وی گفت: «بدیهی است که تلاش جمعی غرب برای ایجاد مانع در روند طبیعی تاریخ، برای حل مشکلات خود به قیمت دیگران محکوم به فناست. دنیای امروز چندین مرکز تصمیم گیری دارد و چند قطبی شده است. ما شاهد هستیم که کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکا ی لاتین چگونه به طور پویا در حال توسعه هستند. هر کس آزادی واقعی انتخاب دارد، از جمله در انتخاب راه توسعه و مشارکت با سایر کشورها آزاد است.»

 لاوروف یادآور شد: «امروز صحبت بر سر یک جنگ سرد جدید نیست، بلکه ما درباره "خواست مداوم واشنگتن و اقمارش که خود را "ارباب سرنوشت بشریت" تصور می‌کنند و تلاش برای تحمیل مدل آمریکایی محور در نظم جهانی صحبت می‌کنیم.»

وی افزود: «کار به جایی رسیده است که اقلیت غربی در تلاشند تا معماری سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی شکل گرفته پس از جنگ جهانی دوم را با "نظم مبتنی بر قوانین خود" جایگزین کنند. این قوانین در واشنگتن و متحدانش نوشته شده و سپس به عنوان یک اصل الزام آور به جامعه بین المللی تحمیل می‌شود.»

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که خط مشی ویرانگر آمریکا تازه شکل نگرفته، تجاوز ناتو به یوگسلاوی، حمله به عراق، لیبی، تلاش برای نابودی سوریه و همچنین دخالت آشکار در انقلاب‌های رنگی در تعدادی از کشورها، از جمله در سال 2014 در اوکراین نمونه‎های بارز این سیاست هستند که همه اینها به قیمت جان صدها هزار نفر از مردم کشورهای مختلف تمام شده و منجر به هرج و مرج در مناطق مختلف کره زمین شده است.

تاثیر خط مشی ویرانگر کشورهای غربی بر ایجاد بحران اوکراین

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد که ایالات متحده و متحدانش سال‌هاست که تسلیحات نظامی مورد نیاز ارتش اوکراین را تامین می‌کنند و تمایلات ضدروسی مقامات کی‌یف را تشدید می‌کنند.

سرگئی لاوروف گفت: «در طول سال‌های گذشته، ایالات متحده و متحدانش هیچ کاری برای متوقف کردن مناقشه داخلی در اوکراین انجام نداده‌اند. آنها به جای تشویق کی‌یف به یک راه حل سیاسی بر اساس بسته اقدامات مینسک، به پمپاژ انواع سلاح‌ها به این کشور ادامه داده، نیروهای مسلح اوکراین و گردان‌های ملی‌گرا را نه تنها مسلح کرده، بلکه آموزش داده و به طور کلی توسعه نظامی-سیاسی در اوکراین توسط کشورهای غربی انجام شده است.»

وی افزود: آنها مسیر تهاجمی و ضدروسی که توسط مقامات کی‌یف دنبال می‌شود را تشویق کرده و با استفاده از ناسیونالیست‌های اوکراینی، آنها را تحت فشار قرار دادند تا روند مذاکرات را مختل کرده و «مشکل دونباس» را با استفاده از توان نظامی حل و فصل کنند.

لاوروف با صحبت در خصوص ماهیت بحران اوکراین، بر تاثیر خط مشی ویرانگر درازمدت دولت‌های غربی به رهبری آمریکا بر روند اوضاع اشاره کرده و گفت: «یکی از مؤلفه‌های کلیدی چنین اقداماتی گسترش بی پروای ناتو به شرق بود که این مسئله علیرغم تعهدات سیاسی داده شده به رهبران اتحاد جماهیر شوروی مبنی بر عدم گسترش پیمان آتلانتیک شمالی بود، ولی این وعده‌ها در حد کلمات پوچ باقی ماندند و در طول سال‌های اخیر زیرساختار‌های نظامی ناتو به مرزهای روسیه نزدیک‌تر و نزدیک‌تر شده است.»

لاوروف: آمریکا خود را ارباب سرنوشت جهان تصور می‌کند

وی افزود: «غربی‌ها هرگز از این واقعیت خجالت نکشیدند که با اقدامات خود، قوانین بین المللی خویش را به شدت نقض کرده و امنیت کشورهای خود را به بهای آسیب رساندن به امنیت دیگران تقویت کردند. به ویژه، واشنگتن و بروکسل با گستاخی ابتکارات ارائه شده توسط روسیه درباره تضمین‌های امنیتی در دسامبر سال گذشته را رد کرده و مقامات مسکو را مجبور به تصمیم گیری قاطع برای تامین امنیت خویش نمودند.»

سرگئی لاوروف همچنین گفت: «عملیات ویژه حفاظت از مردم دونباس به محض دستیابی به اهداف آن به پایان خواهد رسید و تحقق این اهداف برای تامین امنیت ملی روسیه بسیار با اهمیت است.»