ژنرال «یوسی کارپرواسر» از فرماندهان ارشد ارتش رژیم موقت صهیونیستی تأکید کرد که این رژیم به شدت نگران همگرایی بین عربستان سعودی و ایران است.

روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت به نقل از رئیس سابق بخش تحقیقات اطلاعات نظامی این رژیم گزارش داد، سعودیها «به شدت نگران هستند؛ زیرا معتقدند که خاورمیانه را ترک خواهد کرد و حضور خود را در منطقه کاهش خواهد داد».

پایگاه خبری «الخبر الیمنی» نیز، ضمن ترجمه این گزارش، تأکید کرد، سعودیها، «اشتیاق آمریکا برای از سرگیری توافق هسته‌ای ایران را می‌بینند. همین مسئله باعث شده است که به دنبال دوستان دیگر باشند».

این ژنرال صهیونیست تصریح کرد، رژیم موقت صهیونیستی، «در این زمینه، دوستان آشکارتری برای سعودی است»؛ زیرا طرفین، در مناقع واقعی مشترک هستند.

وی با بیان اینکه «ما دوست داریم که آنان را به خود نزدیک ببینیم»، خاطر نشان کرد، سعودیها اما در حال امتحان کردن همه گزینه‌های خود هستند و مذاکراتشان با تهران نیز بیشتر مربوط به یمن است.

 

عربستان سعودی دوست ماست

کارپرواسر در پایان اذعان کرد، اگر بهبود روابط عربستان و ایران ادامه پیدا کند، این مسئله، توافقات سازش موسوم به «ابراهیم» را «به خطر خواهد انداخت. این مسئله، مایه نگرانی اسرائیل است».

چند روز پیش اعلام شد نمایندگان ایران و عربستان سعودی پنجمین دور از گفت‌وگوهای خودشان را در عراق برگزار کرده‌اند. «سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران این گفت‌وگوها را مثبت توصیف کرده و پایگاه «آکسیوس» گزارش داده دو طرف به توافقاتی در جریان آن گفت‌وگوها دست پیدا کرده‌اند.