روح الله نجابت  سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس صبح امروز در نشست علنی خانه ملت، گزارش این کمیسیون را درباره طرح شفافیت قوا و نهادها را قرائت کرد.

وی در تشریح این گزارش گفت: از ابتدای آغاز به کار مجلس دغدغه یکایک شما و موکلین شما موضوع شفافیت بوده است؛ انصافاً برای این طرح زحمت کشیده شده است، پیشنهاد اولی که نمایندگان 2 فوریت آن را رای دادید نقاظ ضعفی داشت، اما در حال حاضر طرح شفافیت، یک طرح پخته ای شده و قابل دفاع  و قابل اعتنا است. 

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در تشریح 5 ماده این طرح گفت: شفافیت باید تمام کشور را فرا بگیرد تا از آن به عنوان جلب اعتماد مردم و افزایش سرمایه اجتماعی در کشور استفاده شود.

نجابت افزود: این طرح برای اینکه روزنه های بروز فساد بسته شود با یک ابعاد کلی دیده شده؛ درست است یک موقعی مطالبه شفافیت آرا نمایندگان بود  و در ماده 3 پیش بینی شده است اما آن چه که نیاز است و در این طرح دیده شده شفافیت در سطوح مختلف تصمیم گیری در کشور است

وی ادامه داد: در ماده 1 دستگاه ها نهادها و سازمان های مشمول این قانون در 5 بند آمده است که تقریبا تمامی دستگاه های مسئول کشور را در اینجا دیده ایم به جز مواردی که موضوع امنیت نظامی است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: نکته دیگر این است که برخی دستگاه ها مثل شورای انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص در اینجا دیده نشده است، علت این نیست که شفافیت نباشد چرا که در قانون اساسی آمده است، اداره این مراکز بر اساس قانون مصوبه خودشان است و طبیعتا اگر در اینجا ذکر می شد در شورای نگهبان مغایر با قانون اساسی شناخته می شد.

نجابت عنوان کرد: قوه مقننه شامل همه ابعاد و ارکان، هیات وزیران و کمیسیون های زیرمجموعه دولت، قوه قضائیه و تمامی شئون اداری و اجرایی و کلیه شوراهایی که منع قانون اساسی ندارند و همچنین موسسات خصوصی که خدمات عمومی ارائه می دهند در این طرح پیش بینی شده است.

وی در ادامه گفت: در ماده 2 این طرح مشمولین این طرح موظفند  داده ها و اطلاعات را در ابعاد مطرح شده به صورت شفاف اعلام کنند؛ در این راستا به صورت شفاف از اسناد تاسیس و ساختار، صورت های مالی و اموال، کلیه آرای قطعی دادگاه های عمومی و انقلاب و مراجع غیر قضائی با رعایت قانون مورد اشاره قرار گرفته است. در این طرح پیش بینی شده با وجود اینکه شفافیت در همه سطوح دیده شود اما اطلاعات و حریم شخصی افراد مورد حفاظت قرار گرفته و رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس بیان داشت: در قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ، مبالغ تعرفه ها و هزینه های ارائه خدمات، فرصت های سرمایه گذاری و همکاری در قالب مشارکت و شرایط استفاده از این فرصت ها و .... از  مواردی‌ست که در این طرح پیش بینی شده است.

نجابت ادامه داد: مردم همواره نسبت به ایجاد اشتغال سوال می کنند؛ در این طرح ذکر شده تمامی دستگاه های مشمول باید فرصت های اشتغال و به کارگیری و جذب نیروی انسانی و شرایط آن را به صورت شفاف مشخص کنند که اقدام بزرگی محسوب می شود؛ فرآیندها و مراحل اداری اخذ و صدور هرگونه مجوز و پروانه فعالیت و تمامی اسناد بالادستی قوانین و مقررات فعالیت از دیگر نکاتی است که باید شفاف شود.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اذعان کرد: شفافیت یک مطالبه عمومی است اما استدلال برخی افراد به درستی مبنی بر این بود که مراکزی که در کشور مسئولیت دارند نیز باید آراءشان شفاف باشد و پای رأی خود بایستند.

روح الله نجابت ادامه داد: در این طرح پیش بینی شده مجمع تشخیص فقط در اجرای اصل 112 قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراهای موضوع این قانون موظف هستند مشروع مذاکرات خود را اعم از صحن، کمیسیون های تابعه و آرای ماخوذه از اعضا را به تفکیک از اسامی موافق و مخالف و ممتنع و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده اند ظرف مدت یکماه در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کنند مگر در مواردی که قانون اساسی و قوانین مربوط به هریک از نهادهای مذکور در این قانون تشکیل جلسه غیرعلنی داده باشند.

وی مطرح کرد: در جهت استقلال نظر کارشناسی آرای ماخوذه از نمایندگان مجلس در خصوص مصوباتی که جنبه صنفی و منطقه ای دارد از شمول این قانون خارج است ،لذا از این جهت این بند نیازمند رأی دو سوم نمایندگان است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: مشمولان این طرح موظف هستند هر شش ماه گزارش اجرای این قانون را به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس ارائه کنند تا نمایندگان بتوانند به دقت آن را بررسی کنند و ضمانت اجرایی و مصوبه امروز باشد.

نجابت عنوان کرد: نهایتا در ماده 5 این طرح پیش بینی شده عدم اجرای این قانون یا اجرای ناقص آن مجازات خواهد داشت؛ باید یادآور شد موضوع شفافیت آرا از مسائلی است که از ابتدا محل توجه تک تک نمایندگان مجلس بوده است.