روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی جنگ در اوکراین پرداخته و اعلام کرد جنگ در اوکراین نه تنها به یک جنگ خسته‌کننده تبدیل نشده است بلکه هرروز بر میزان خطرناک بودن آن اضافه می‌شود.

در این گزارش آمده است: برای مبتدی‌ها این جنگ هر چقدر بیشتر طول بکشد فرصت بیشتری برای محاسبات غلط فاجعه بار بوجود می‌آید. مواد خام این محاسبات غلط نیز به سرعت در دسترس قرار می‌گیرد. به عنوان مثال به دو مورد اطلاعات درز کرده از مقامات آمریکایی طی هفته گذشته درباره مداخله آمریکا در جنگ اوکراین روسیه اشاره می‌کنیم:

ابتدا، نشریه تایمز فاش کرد که آمریکا اطلاعات درباره واحد‌های روسی فراهم کرده است که به اوکراینی‌ها امکان داده است بسیاری از ژنرال‌های روس را هدف قرار دهند و بکشند و بعد، نشریه تایمز در پی یک گزارش شبکه ان بی سی و به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که آمریکا اطلاعاتی به اوکراینی‌ها داد که با آن توانستند ناو موسکاوای روسیه را در دریای سیاه ردیابی کنند و هدف قرار دهند.

شاید این مطالب برای خبرنگاران جالب باشد، اما مقامات امریکایی به نویسنده این مقاله گفتند این صحبت‌ها خوشایند بایدن نبوده است. بایدن مدیر اطلاعات ملی و مدیر سیا را فراخوانده و به آن‌ها تذکر داده است که این نوع گفتمان سست خوب نیست و باید متوقف شود پیش از آنکه به جنگ ناخواسته با روسیه منتهی شود.

برداشتی که از این اطلاعات درز کرده می‌شود این است که آمریکا دیگر در جنگ غیرمستقیم با روسیه نیست بلکه به سمت درگیری مستقیم با روسیه پیش می‌رود. قطعا مسکو می‌داند که آمریکا و ناتو تا چه حد در حال تجهیز کردن اوکراین با سلاح و اطلاعات هستند، اما وقتی مقامات آمریکایی با افتخار درباره ایفای نقش در کشتن ژنرال‌های روس و غرق شدن ناو روسیه صحبت می‌کنند در واقع واشنگتن در حال ایجاد یک روزنه برای روسیه است تا واکنش نشان دهد و این جنگ به طرز خطرناکی گسترش یابد و پای آمریکا عمیق‌تر به میدان جنگ باز شود.

به گفته مقامات آمریکایی این وضعیت خطرناک است، زیرا به نظر آن‌ها رفتار پوتین دیگر مثل گذشته اصلا قابل پیش بینی نیست. اما به همین علت است که مقامات آمریکایی نگرانند که پوتین در جشن روز پیروزی روز دوشنبه (به مناسبت پیروزی شوروی بر آلمان نازی) چه کار خواهد کرد یا چه چیز اعلام می‌کند. این روز مراسم رژه نظامی ارتش برگزار می‌شود. پوتین ممکن است نیروی بیشتری جمع کند یا اقدام تحریک امیز دیگری انجام دهد یا اصلا کاری نکند. کسی چیزی نمی‌داند.

آمریکا باید این واقعیت را بداند که نه تنها روس‌ها دوست دارند واشگتن بیشتر درگیر جنگ شود بلکه زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز از همان آغاز همین کار را می‌کرد، عضویت سریع در ناتو و یا انعقاد پیمان امنیتی دوجانبه با واشنگتن.

جنگ اوکراین هر روز برای آمریکا خطرناکتر می‌شود

شاید اگر آمریکا هم جای زلنسکی بود همین کار را می‌کرد. اوکراین همیشه کشوری مملو از فساد بوده است. این بدان معنا نیست که واشنگتن نباید به آن‌ها کمک کند. باید کمک شان کرد. دیدگاه بایدن و تیمش این است که آمریکا باید به اوکراین کمک کند حاکمیت خود را حفظ کند و روس‌ها را عقب براند، اما نباید به اوکراین اجازه دهد خودش را تحت الحمایه آمریکا در مرز روسیه کند. واشنگتن باید متمرکز بر منافع ملی خود بماند و نباید خود را در معرض خطرات ناخواسته قرار دهد.

در پایان گزارش نیز نویسنده آن به مقامات آمریکایی پیشنهاد کرد آن‌ها دست از افتخار کردن به کشتن ژنرال‌های روس بردارند و فقط به همان هدف اولیه که عقب راندن روسیه از اوکراین بود، پایبند باشند.

روز گذشته نیز رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند افسران سابق سازمان سیا به مقامات فعلی این سازمان و دولت واشگتن هشدار دادند در خصوص کمک‌های اطلاعاتی به اوکراین برای ضربه زدن به نیروهای روس، لاف نزنند.