سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه وارد الجزایر ، متحد کلیدی مسکو و صادرکننده مهم گاز مورد نیاز اروپایی‌ها شد. این سفر از آنجا مهم است که الجزایر از یک طرف متحد روسیه و از طرف دیگر تامین کننده بخشی از گاز مورد نیاز کشور‌های اروپایی است و این کشور‌ها بعد از حمله نظامی روسیه به اوکراین در تلاش برای کاهش وابستگی خود به گاز روسیه هستند.

بر اساس گزارش رسانه ها، لاوروف قرار است طی حضور خود در الجزایر با رمطان لعمامره، همتای الجزایری خود و عبدالمجید تبون، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کند.

این سفر، اولین سفر لاوروف به الجزایر از ژانویه ۲۰۱۹ و مصادف با شصتمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و الجزایر است.

سفر سوال برانگیز وزیر خارجه روسیه به الجزایر

به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه، تاس، در ۱۸ آوریل، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تلفنی با تبون صحبت کرد تا به طور ویژه درباره هماهنگی در سیاست‌های گروه نفتی اوپک پلاس، متشکل از سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) و کشور‌های متحد غیرعضو آن به ویژه روسیه و همچنین وضعیت اوکراین با وی رایزنی کند.

الجزایر یکی از کشور‌های مهم در صادرات گاز است و حدود ۱۱ درصد گاز مصرفی در اروپا را تامین می‌کند. در حالی که این رقم برای روسیه ۴۷ درصد است.

بعد از حمله روسیه به اوکراین، شماری از کشور‌های اروپایی به فکر کاستن از وابستگی خود به گاز و نفت روسیه افتاده اند و برخی از آن‌ها برای جایگزینی گاز دریافتی از روسیه به الجزایر، متحد روسیه، روی آورده اند. اما الجزایر ظرفیت بسیار محدودی برای افزایش صادرات خود دارد.

الجزایر برای آنکه نشان دهد به روسیه پشت نکرده است و همچنان متحد روسیه است اعلام کرده است بیش از این ظرفیت تولید و صادرات گاز ندارد.

 

سایر رسانه‌ها