کشف تونل قاچاق مواد مخدر در آمریکا

در جریان شناسایی این تونل ، ۱۷۶۲ پوند (حدود ۸۰۰ کیلوگرم) کوکائین، ۱۶۵ پوند (حدود ۷۵ کیلوگرم) مت‌آمفتامین (شیشه) و ۳.۵ پوند (حدود ۱.۵ کیلوگرم) هروئین کشف و ضبط شد. مقامات آمریکایی از این‌که این تونل چه مدت کار کرده و چه مقدار مواد مخدر در آن جابه‌جا شده اطلاعات دقیقی در دست ندارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این گذرگاه مخفی که «تیجوانا» را به «سن دیگو» وصل می‌کند دارای سیستم حمل‌ونقل، تهویه، برق و دیوار‌های تقویت شده است. تاکنون ۶ نفر در این رابطه و به اتهام توزیع کوکائین دستگیر شده‌اند.

مواد مخدر سنگین مانند هروئین، مت‌آمفتامین و فنتانیل معمولاً از طریق گذرگاه‌های مرزی رسمی مکزیک قاچاق می‌شوند، زیرا اندازه کوچک و نداشتن بو، تشخیص آن‌ها را دشوار می‌کند. اما تونل‌ها به قاچاقچیان این مزیت را می‌دهند که محموله‌های بزرگ را با سرعت بالا حمل کنند.

از سال ۲۰۰۶ تاکنون حدود ۱۵ تونل قاچاق مواد مخدر در مرز کالیفرنیا با مکزیک کشف شده است. قدمت گذرگاه‌های مرزی به اوایل دهه ۱۹۹۰ باز می‌گردد و عمدتاً برای قاچاق بار‌های چند تنی ماری جوانا استفاده می‌شده است. اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که این تونل‌ها به وفور در کالیفرنیا و آریزونا یافت می‌شوند و با کارتل سینالوآ مکزیک در ارتباط هستند.

کشف تونل قاچاق مواد مخدر در آمریکا

براساس آمار‌های رسمی، طی یک سال گذشته بیش از یکصد هزار آمریکایی به دلیل استفاده از مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند. به گفته منابع خبری، عرضه خیابانی مواد افیونی و مواد مخدر خطرناک در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته و بسیاری از کارشناسان بهداشتی هشدار داده‌اند اگر دولت نتواند موج افزایش مصرف مواد مخدر در جامعه آمریکا را کنترل کند این موضوع می‌تواند در سال‌های نه چندان دور به معضلی جدی برای جامعه این کشور تبدیل شود.