خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس روز شنبه به وقت محلی در گزارشی در این زمینه نوشت، در صورتی که کنگره آمریکا بودجه بیشتری برای مبارزه با کرونا تصویب نکند، دولت با شرایط وخیمی مانند سهمیه بندی واکسن کرونا و درمان این بیماری در پاییز امسال مواجه می شود.

دکتر آشیش جاها مسوول هماهنگی امور بیماری کرونا در کاخ سفید، در اظهارنظرهای عمومی و جلسات خصوصی کنگره گفته است که  که احتمال دارد آمریکا بسیاری از پیشرفت های خود در مبارزه با کرونا را از دست بدهد و حتی با کمبود عرضه درمان کرونا برای آسیب پذیرترین افراد جامعه مواجه شود.

مقامات دولتی آمریکا مدتی است که  هشدار می دهند که این کشور تقریباً تمام  بودجه طرح نجات به ارزش ۱.۹ تریلیون دلار را که برای مقابله با کرونا اختصاص داده شده بود، مصرف کرده است.

آمریکا در خطر دوباره شیوع ویروس کرونا

بخش کوچکی از این پول باقی مانده است و دولت آمریکا با تصمیم گیری سختی در خصوص چگونگی مصرف این پول مواجه است. دولت آمریکا باید تصمیم بگیرد که بودجه باقی مانده را صرف ایمن سازی نسل بعدی واکسن ها برای محافظت از جمعیت های پرخطر کند یا از آن برای عرضه درمان های مؤثر کرونا که به طور چشمگیری خطر ابتلا به بیماری شدید و مرگ را کاهش می دهد، استفاده کند.

این مقام آمریکایی هشدار داده است که بدون بودجه بیشتر، دستیابی به واکسن مشکل تر خواهد بود، تست های کرونا بار دیگر کمیاب خواهد شد و داروی هایی که هم اکنون برای مقابله با موج اومیکرون مورد استفاده قرار می گیرد، در آمریکا کمیاب خواهد شد.

دولت آمریکا از کنگره این کشور درخواست کرده است تا ۲۲.۵ میلیارد دلار دیگر به مبارزه با کرونا اختصاص دهد.

به گفته آسوشیتدپرس، هم اکنون تولید داخلی تست کرونا در آمریکا کند شده است و کارگران در این بخش از کار خود اخراج می شوند.

مسوول هماهنگی امور بیماری کرونا افزود در هفته های آینده کارخانه های آمریکایی تجهیزات خود را خواهند فروخت و آمریکا بار دیگر برای تامین نیاز خود به تست های کرونا به خارج وابسته خواهد شد.