اوباما در مجمع دموکراسی کپنهاگ گفت: این جنگ هنوز به پایان نرسیده است. هزینه های انسانی همچنان افزایش خواهد یافت.

 

رئیس جمهوری پیشین آمریکا تاکید کرد که اوکراین باید تا پایان این جنگ  قوی بماند.

اوباما ادامه داد: ما همچنین شاهد مقاومت قهرمانانه مردم اوکراین در برابر تجاوز روسیه هستیم. آنها نه تنها برای دفاع از حاکمیت خود، بلکه برای دفاع از هویت دموکراتیک خود متحد شده اند و بسیاری از کشورهای جهان را بر اساس ارزش‌های استقلال و کرامت انسانی متحد کرده‌اند.

اوباما با ادعای اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در رسیدن به اهداف خود شکست خورده است، خاطرنشان کرد که کاری که پوتین در اوکراین انجام می دهد یک رویداد مجزا نیست و در مورد مشابهت آنچه در روسیه اتفاق می‌افتد با  رویدادهای  داخل آمریکا سخن گفت.

وی ادعا کرد: در هر قاره، ما شاهد عقب‌نشینی دموکراسی هستیم. بنابراین اگر می‌خواهیم دموکراسی شکوفا شود، باید برای آن مبارزه کنیم، آن را پرورش دهیم و اهمیت آن را در بهبود زندگی مردم عادی نشان دهیم.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

پیش بینی اوباما از خسارات جنگ اوکراین

جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است.