حساب کاربری « العهد الجدید» فاش کرد که « محمد بن سلمان » ولیعهد سعودی پرونده‌های فساد مالی برای محکوم کردن « ترکی آل الشیخ» رئیس هیئت موسوم به هیئت سرگرمی عربستان و « توفیق الربیعه» وزیر حج که در زمان شیوع ویروس کرونا وزیر بهداشت بود، تهیه کرده است.

حساب کاربری مذکور تاکید کرد:« محمد بن سلمان پرونده‌های فساد مالی دو مقام سعودی را آماده کرده تا آن‌ها را محکوم کند و هر زمان که بخواهد این پرونده‌ها را به اجرا بگذارد».

این حساب کاربری همچنین نوشت: «محمد بن سلمان به معنای واقعی اعتماد خود را به همه اطرافیانش از دست داده و او فقط به تعداد بسیار کمی اعتماد می‌کند که تعداد آن‌ها ممکن است از انگشتان یک دست بیشتر نشوند».

آل الشیخ یکی از بی پرواترین و شاید سرکش‌ترین مقامات سعودی به شمار می‌رود که مخالفان خود را سرکوب و به منتقدان خود توهین می‌کند.

وی یکی از دلایل اصلی خدشه دار کردن وجهه عربستان بود که «بن سلمان» پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار، تلاش کرد تا وجهه وی را در افکار عمومی تا حدودی بهبود بخشد.

چند روز پیش، حساب کاربری العهد الجدید اعلام کرد :« ترکی آل الشیخ به نوشیدنی الکلی اعتیاد دارد. حتی به نصیحت پزشکان برای ترک آن گوش نمی دهد».

العهد الجدید با انتشار پستی در تویتر که صحت و سقم آن تایید نشده، تاکید کرد: ترکی الشیخ فردی تبهکار و فاسد است که جام از دستش نمی‌افتد و به رغم هشدار پزشکان و تلاش نزدیکانش برای متقاعد کردن او برای ترک اعتیادش، هیچ نصیحتی را نمی‌پذیرد».

از ژوئن 2017 که بن سلمان به ولیعهدی رسید تاکنون ده‌ها نفر از شاهزاده‌ها، تجار، بازرگانان، شعرا، فعالان مدنی و سیاسی و سایر افراد به بهانه مبارزه با فساد دستگیر و شمار زیادی از آنان بعد از پرداخت میلیاردها دلار یا واگذاری بخشی از دارایی خود، از زندان رهایی یافته‌اند و ده‌ها نفر دیگر همچنان در زندان به سر می‌برند.

اگرچه طبق گزارش موسسه کاپیتال اکونومیست، دولت عربستان در پنج سال گذشته در صدر کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس از نظر شمار پرونده‌های فساد و اموال غارت‌شده قرار دارد؛ اما به نظر می‌رسد مبارزه با فساد اکنون به اسم رمز اقدامات سرکوبگرانه ولیعهد سعودی تبدیل شده و بن سلمان از آن به عنوان حربه‌ای برای از میان برداشتن رقبا و مخالفان سیاسی خود استفاده می‌کند.

محمد بن سلمان در سال 2017 و اندکی پس از به قدرت رسیدن به عنوان ولیعهد عربستان، ده‌ها مقام عالی‌رتبه و عضو خاندان سعودی را به اتهام فساد مالی بازداشت و در هتل مجلل «ریتزکارلتون» شهر ریاض برای چند هفته زندانی کرد. اکثر این افراد کمی بعد آزاد شدند اما برای خروج از این هتل در مجموع حدود 106 میلیارد و 700 میلیون دلار تحت عنوان توافق و مسامحه به بن سلمان پرداخت کردند.

محمد بن سلمان مقابله با فساد را یکی از ستون‌های اصلاحات جدید خود در کشور می‌داند. این در حالی است که منتقدان محمد بن سلمان بر این باورند که ولیعهد عربستان از عنوان مبارزه با فساد برای کنار زدن رقبا و منتقدان خود هم استفاده کرده و به دنبال مهیا‌سازی موقعیت برای زمانی است که جانشین پدرش خواهد شد.

افشای پرونده سازی محمد بن سلمان علیه ترکی آل الشیخ

محمد بن سلمان با دفاع از موج بازداشت مسئولان کنونی و پیشین عربستان و آنچه مبارزه با فساد خوانده است، مدعی شد که وی تلاش می‌کند با این کار، اقتصاد کشورش را اصلاح کند.