کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) شامگاه امروز دوشنبه برای بررسی آخرین تحولات سیاسی این کشور جلسه برگزار کردند.

شبکه خبری العهد گزارش داد که چارچوب هماهنگی به اقدامات لازم برای حل بحران سیاسی ادامه خواهد داد و همچنان با همه گروههای سیاسی گفت‌وگو خواهد کرد تا بتواند یک دولت ملی تشکیل دهد.

این نهاد شیعی همچنین  تأکید کرد که امیدوار بوده است بتواند با همه گروههای سیاسی تعامل کند، ولی به تصمیم فراکسیون صدر و استعفای نمایندگان آن از پارلمان احترام می‌گذارد.

به تصمیم جریان صدر احترام می‌گذاریم

چارچوب هماهنگی گفت که به همکاری با همه ادامه می‌دهد تا مشارکت فراگیر حاصل شود و آمال مردم عراق برای امنیت و ثبات محقق شود و عراق نیز نقش خود را در منطقه و جهان بازیابی کند.

سید مقتدی الصدر  رهبر جریان صدر عصر دیروز از نمایندگان این جریان در پارلمان عراق خواست تا استعفای خود را به رئیس پارلمان ارائه دهند. وی به همپیمانان پارلمانی جریان صدر گفت: «به همپیمانان خود در مجلس می‌گویم که شما از همپیمانی با ما آزاد هستید».

وی در توضیح دلیل درخواست استعفای نمایندگان جریان صدر گفت: «من دغدغه قدرت و سیاست نداشتم و فقط خواستار رسوا کردن هر فاسد ظالمی بودم. اکثریت برای ماست نه دیگران؛ در دولت توافقی شرکت نخواهم کرد».

خبرگزاری رسمی عراق، شب گذشته خبر داد که  رئیس پارلمان عراق با استعفای نمایندگان جریان صدر موافقت کرده است. از سوی دیگر کمیساریای عالی انتخابات عراق در واکنش به انتشار خبر استعفای این نمایندگان، اعلام کرد: «کمیساریا تا این لحظه هیچ چیز رسمی در خصوص استعفای نمایندگان فراکسیون صدر دریافت نکرده‌اند تا جایگزینهای آن‌ها برای پارلمان معرفی شوند».

 جریان صدر عراق طی انتخابات اخیر، موفق شد با کسب ۷۳ کرسی از اصل ۳۲۹ کرسی پارلمانی در صدر قرار گیرد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم با ۳۷ کرسی و ائتلاف دولة القانون با ۳۳ کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق با ۳۱ کرسی، ائتلاف کردستان و ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

درست است که جریان صدر بیشترین کرسی‌های پارلمانی را در این انتخابات کسب کرده اما برای تشکیل دولت این کرسی‌ها کافی نیست و می‌بایست با سایر گروه‌های سیاسی پیروز در انتخابات، ائتلاف تشکیل دهد.