نخست‌وزیر ارمنستان گفت که صحبت از عبارتی که شامل « کریدور » به جمهوری آذربایجان باشد برای ارمنستان «غیرقابل قبول» است.

« نیکول پاشینیان ،» نخست‌وزیر ارمنستان روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری «الجزیره» اظهار داشت: «طرف آذربایجانی بارها این سوال را در مورد کریدور از طریق استان "سیونیک" در جنوب ارمنستان که "نخجوان" را به سایر مناطق آذربایجان متصل می‌کند، مطرح کرده است. با این حال، ارمنستان بارها دخالت در مذاکرات برای ایجاد کریدور به آذربایجان را رد و تاکید کرده که تنها با رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه موافقت کرده است.»

وی افزود: «اصطلاح کریدور برای ما غیرقابل قبول است، برای ما خط قرمز است، زیرا در منطقه ما بر اساس بیانیه سه‌جانبه‌ای که در ابتدای صحبت‌هایمان به آن اشاره کردم، یک خط قرمز داریم. این کریدور تنها "لاچین" است که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند.»

خط قرمز ارمنستان از زبان پاشینیان

نخست وزیر ارمنستان ادامه داد: «ما در بیانیه سه جانبه خود مفاد دیگری داریم که در مورد باز کردن ارتباطات است. منظور من راه آهن و  جاده است و ما آماده ایم، در واقع از هم اکنون در حال بحث بر سر موضوع باز کردن ارتباطات منطقه‌ای بر اساس اصل احترام متقابل به حاکمیت و تخطی ناپذیری مرزها هستیم.»

چندی قبل، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به عدم همکاری در پروژه کریدور زنگزور متهم کرد.

«الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت که ایروان باید مکان‌هایی را برای ساخت جاده و راه آهن برنامه ریزی شده بین آذربایجان و نخجوان که در حال حاضر تنها از طریق ارمنستان قابل دسترسی است، در اختیار باکو قرار دهد.

 به گفته علی اف، طرح‌هایی برای چنین مسیری که به نام «کریدور زنگزور»  نیز شناخته می‌شود، در پیمان نوامبر ۲۰۲۰ گنجانده شد و به مناقشه بر سر قره باغ پایان داد، اما از آن زمان تاکنون، ارمنستان همکاری نکرده است.