وب سایت روزنامه واشنگتن تایمز روز سه شنبه در گزارشی نوشت: وقتی از خواب بیدار می‌شویم بدترین چیزی که ممکن است بشنویم این است که دولت چین از طریق فنجان قهوه ما مشغول جاسوسی باشد.

کریستوفر بالدینگ پژوهشگر آمریکایی ادعا کرده شواهدی را به دست آورده مبنی بر این که چین در حال جمع آوری انبوهی از اطلاعات از طریق ماشین‌های قهوه ساز هوشمند است که در این کشور تولید شده است.

وی در این گزارش که در مرکز موسوم به «نیو کایت دیتا لبز» منتشر شد ادعا کرده است ماشین‌های قهوه ساز که به اینترنت متصل می‌شوند بخشی از یک طرح جمع آوری داده‌ها هستند که هدف آن جاسوسی از دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا (IoT) می‌باشد که امنیت پایینی دارند و سیاستگذاری روشنی برای داده‌های آن وجود ندارد.

بالدینگ مدعی شد: «چین واقعا در حال جمع آوری اطلاعات درباره هر چیز و هر جاست. چین به عنوان یک مرکز اصلی تولید وسایل در جهان می‌تواند این قابلیت را در هر گونه دستگاهی که به سراسر جهان ارسال می‌شود قرار دهد.»

بالدینگ گفت این ماشین‌های قهوه ساز مساله دار را یک شرکت  در جیانگسو چین ساخته است.

در این گزارش آمده است این ماشین‌ها اطلاعاتی شامل اطلاعات محصول، پول پرداختی، و اطلاعات مشتری شامل محل و زمان خرید را جمع می‌کنند. این داده‌ها می‌تواند اطلاعاتی را درباره نام کاربر، محل سکونت و الگوی مصرف او به دست دهد. در مراکز بازرگانی نظیر بوفه‌های صبحانه در هتل‌ها نیز این ماشین‌های قهوه ساز می‌توانند اطلاعات مربوط به انواع پرداخت پول و مسیر پرداخت این پول‌ها را ثبت کنند.

جاسوسی چین از طریق قهوه ساز‌های هوشمند

بالدینگ گفت شرکت تحقیقاتی وی نحوه دستیابی به این اطلاعات را فاش نخواهد کرد، زیرا مایل نیست چین مانع از مطالعات آتی وی درباره این ماجرا شود.

در این گزارش آمده است محصولات این شرکت چینی در سراسر آمریکا و اروپا فروخته شده و داده‌های استخراج شده از این ماشین‌ها در چین به احتمال زیاد از ماشین‌های موجود در آمریکا گرفته شده است.

این شرکت چینی به درخواست‌های واشنگتن تایمز برای اظهارنظر در این باره پاسخی نداد.