اظهارات «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه مبنی بر اینکه جنگجویان آمریکایی بازداشت‌شده در جریان جنگ اوکراین شامل کنوانسیون ژنو نمی‌شوند، باعث هراس کاخ سفید شد.

«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید شامگاه سه‌شنبه نسبت به احتمال اعدام آمریکایی‌های بازداشت‌شده توسط روسیه ابراز نگرانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، کربی طی نشست خبری در کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره دو جنگجوی آمریکایی بازداشت‌شده در جریان جنگ اوکراین گفت: «اولاً، ما هنوز در حال تلاش برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد این دو فرد هستیم».

وی در واکنش به اظهارات پسکوف تصریح کرد: «ثانیاً، این وحشتناک است که یک مقام دولتی روسیه حتی امکان مجازات اعدام را برای شهروندان آمریکایی که در اوکراین بودند، مجاز بداند».

این مقام کاخ سفید با بیان اینکه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با سران کشورهای گروه۷ در مورد تامین مواد غذایی در سراسر جهان صحبت کند، اظهار داشت: «بایدن آماده برخورد با استفاده پوتین از غذا به عنوان سلاح است».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، کربی همچنین خبر داد که تماس‌های کاری بین واشنگتن و کی‌یف بعد از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، «روتین و منظم» شده است.

وی با بیان اینکه بایدن به‌طور معمول و منظم با «ولودیمر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین تلفنی صحبت می‌کند، اما گفت که فعلا نمی‌تواند آمار دقیقی از تماس‌های برقرار شده بین دو طرف ارائه دهد.

این مقام آمریکایی که به‌تازگی از سمت سخنگوی پنتاگون به شورای امنیت ملی کاخ سفید منتقل شده، گفت وزارتخانه‌های دفاع آمریکا و اوکراین نیز به طور منظم با یکدیگر تعامل دارند.

کربی در بخش دیگری از صحبت‌هیاش با بیان اینکه آمریکا اکنون در رکود اقتصادی نیست، اظهار داشت: «تصمیم در مورد معافیت از مالیات سوخت تا پایان هفته اتخاذ می‌شود و کنگره باید اقدام کند».

احتمال اعدام آمریکایی‌های بازداشت‌شده در جنگ اوکراین

چند روز پیش منابع خبری گزارش دادند ارتش روسیه دو نظامی سابق آمریکایی را که در حال نبرد با نیروهای روسیه در اوکراین بوده‌اند دستگیر کرده است.