وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از برگزاری یک رزمایش دریایی در آب‌های دریای خزر از روز سه شنبه با هدف ارتقای سطح مهارت‌ها و نگهداری از تاسیسات انرژی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در جریان این رزمایش رزمناوهای این کشور همراه با کماندوهای نیروی دریایی  وظایف محوله را بر اساس موارد گفته شده با موفقت انجام دادند.

در این رزمایش تاکتیکی بیش از ۳۰ فروند کشتی جنگی، قایق و ۱۵۰۰ نیروی نظامی با هدف افزایش مهارت‌های نظمی زیر نظر فرمانده‌هان  یگان‌های مربوطه مشارکت دارند.

رزمایش دریایی آذربایجان در آب‌های دریای خزر

 به گفته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، یکی از مهمترین اهداف این رزمایش حفاظت از زیر ساخت‌های انرژی در بخش دریای خزرجمهوری آذربایجان است. این وزارتخانه به مدت برگزاری این رزمایش هیچ اشاره‌ای نکرده‌ است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان  چندی قبل  از  خنثی سازی شماری مین در دریای خزر بخش خود خبر داد.

به گزارش وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، روند خنثی سازی ۶ مین بزرگ ضد کشتی از نوع  (КБ-1) کشف شده در عمق ۶۰ متری در دریای خزر بخش متعلق به آذربایجان  با موفقیت به پایان رسید.

نیروی دریایی  جمهوری آذربایجان که در واقع  گارد ساحلی  با ماموریت تفحص و جستجو را دارد،  بر دفاع از زیر ساخت‌های انرژی در دریای خزر تمرکز دارد. یکی از دلایل جمهوری‌ آذربایجان در برگزاری این رزمایش‌ها نگرانی از عملیات تروریستی محتمل علیه تاسیسات انرژی در دریای خزر است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده که  تشکیل یگان‌های جدید همراه  با آموزش پرسنل مناسب و خرید کشتی و قایق را در این زمینه مد نظر دارد. وزیر دفاع جمهوری آذربایجان چندی قبل اعلام کرد این کشور در حال تقویت نیروی دریایی خود در دریای خزر است. 

باکو که همواره نیم نگاهی به تحرکات همسایه خود ارمنستان دارد، بارها رزمایش‌های متعددی را با ترکیه، پاکستان و گرجستان برگزار کرده است .