«مشعل الاحمد الجابر الصباح» ولی‌عهد کویت ، عصر امروز (چهارشنبه)، به نیابت از امیر این کشور، انحلال پارلمان کویت را اعلام کرد و برای مشارکت در انتخابات سراسری فراخوان داد.

بنابر اعلام رسانه‌های کویتی، ولی‌عهد این کشور ابتدا اعلام کرد: «از قانون اساسی منحرف نخواهیم شد و آن را نه اصلاح خواهیم کرد نه تعلیق و نه به آن خدشه‌ای وارد خواهیم کرد. ما نیازمند این هستیم که احتیاط کنیم و محتاط باشیم و [از اشتباهات] درس و عبرت بگیریم زیرا خطرات ما را از هر سو احاطه کرده‌اند.»

مشعل الصباح افزود: «ما در گیر و دار این خطرات و اختلافات و کمکش‌های فراوان در عرصه سیاسی، درگیر مسائلی هستیم که از آرمان به دور است. شکاف در روابط قوه مقننه و مجریه به عرصه سیاسی خدشه وارد می‌کند. بین قوای مقننه و مجریه تداخل وجود دارد که این مسئله وحدت ملی را تهدید می‌کند.»

پارلمان کویت منحل شد

الصباح همچنین گفت: «عدم شفافیت در چشم‌انداز اقدامات دولت منجر به عدم تحقق آمال مشروع شهروندان می‌شود. مدیریت دولتی و اقدامات پارلمان، داد شهروندان را درآورده و باعث عصبانیت و عدم رضایت آن‌ها شده است.»

وی در ادامه اعلام کرد: «ما تصمیم گرفته‌ایم به مردم رجوع کنیم تا فرایند سیاسی را آن‌ها تصحیح کنند. با استناد به حق قانونی‌مان، تصمیم گرفتیم  «مجلس الامه» (پارلمان کویت) را بر اساس قانون اساسی منحل کنیم و برای انتخابات سراسری فراخوان بدهیم. فرمان انحلال و فراخوان برای انتخابات پس از انجام تمهیدات قانونی لازم، در ماه‌های آینده صادر خواهد شد.»

این بیانیه در حالی قرائت شده است که اعضای دولت و پارلمان کویت طی سال‌های گذشته همواره در کشمکش و درگیری با یکدیگر بوده‌اند.

دولت کویت به دلایلی متعددی به‌ویژه اختلاف با اعضای پارلمان طی دو نیم سال گذشته چهار بار استعفای خود به سران این کشور تسلیم کرده است.