اطلاعات فوق‌محرمانه چگونه از اتاق بنی گانتس به رسانه‌ها درز می‌کند؟

رسانه‌های عربی به‌نقل از کان شبکه رسمی رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر دادند، حجم اطلاعات درزیافته از دستگاه‌های امنیتی اسرائیل آن‌قدر زیاد است که بنی گانتس وزیر جنگ اسرائیل را بر آن داشت تا دستور انجام تحقیقات در رابطه با منبع این افشاگری را صادر کند.

به‌گفته گانتس، این افشاگری‌ها سیاست ابهامی را که اسرائیل در رابطه با تقابل با ایران در پیش گرفته است، دچار خدشه می‌کند.

برخی از رسانه‌های عبری‌زبان هم تأکید کردند این نگرانی نزد سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیلی وجود دارد که منبع افشاکننده دیدار آویو کوخافی رئیس ستاد ارتش اسرائیل با همتای سعودی‌اش فیاض بن حامد الرویلی در مصر، هم اسرائیلی باشد.

این افشاگری در حالی صورت گرفت که عربستان بارها ادعا کرده است که حاضر به هر نوع مذاکرات مستقیم با اسرائیل پیش از اعلام پایبندی تل‌آویو به ابتکار صلح عربی که ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان طراح آن بود، نیست، ازاین‌رو اطلاعات منتشرشده در رابطه با دیدارهای سعودی ـ اسرائیلی را تکذیب می‌کند.

یکی دیگر از اطلاعات افشاشده‌ای که گانتس را به وحشت انداخته، اخباری است که از نیویورک تایمز رسید و حکایت از آن داشت که اسرائیل در نامه‌نگاری‌‌هایی به آمریکا به واشنگتن اطلاع داده است که مسئولیت ترور حسین صیاد خدایی افسر بلندپایه سپاه پاسداران را به‌عهده دارد.

کان شبکه 11 تلویزیون اسرائیل در گزارش خود تأکید کرد، سرویس‌های امنیتی اسرائیل قصدی برای اتخاذ تدابیر شدید علیه فرد یا افراد خاصی ندارند بلکه هدف آنها جلوگیری از ادامه افشاگری‌های آتی است.

گانتس در دستورالعمل خود خواهان تحقیق در رابطه با درز کردن اطلاعات مذاکرات امنیتی شد که پشت درهای بسته در رابطه با ایران انجام گرفته است.

یکی دیگر از موارد نگران‌کننده برای گانتس، انتشار گزارش‌‌هایی در رابطه با اختلاف نظر ارتش اسرائیل و موساد در رابطه با موضع تل‌آویو در قبال توافق هسته‌ای جدید با ایران است.

اطلاعات فوق‌محرمانه چگونه از اتاق بنی گانتس به رسانه‌ها درز می‌کند؟

همچنین قرار است تحقیقاتی نیز در رابطه با نحوه انتشار گزارش مربوط به هواپیماهای بدون سرنشین سرنگون‌شده در حریم هوایی عراق و نیز سفر رئیس ستاد ارتش اسرائیل به مصر کنار حملات اسرائیل در سوریه، انجام شود.

برخی از رسانه‌های عربی شمار موارد نگران‌کننده برای گانتس را 10 مورد اعلام کردند که باعث شده است او چنین دستوری را صادر کند.