«عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان امروز (پنجشنبه) در اظهاراتی در طرابلس (شمال لبنان) اعلام کرد، جامعه بین‌المللی قصدی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان ندارد و کشورهای بزرگی هستند که به بهانه‌های متعدد، در روند بازگشت آوارگان سنگ‌اندازی می‌کنند.

بر اساس گزارش «المنار»، وی افزود، لبنان پس از کسب تضمین از سران سوریه، طرحی به منظور بازگشت امن آوارگان سوریه به کشورشان ارائه داد اما این طرح در صحنه بین‌المللی رد شد زیرا اراده بین‌المللی برای بازگشت این آوارگان در آینده نزدیک وجود ندارد.

جامعه بین‌المللی قصدی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان ندارد

عباس ابراهیم ادامه داد: ترسیم مرزهای دریایی و استخراج گاز از دریا تنها امید لبنانی‌هاست و من بسیار خوشبین‌ هستم که لبنان می‌تواند بحران اقتصادی خود را حل کند.

وی تصریح کرد: ما و ملت سوریه قربانی توطئه بزرگ بین‌المللی هستیم که کشورهای بزرگی که یک ملت کامل را آواره کرده‌اند، آن را رهبری می‌کنند.

ابراهیم در خصوص پرونده تشکیل دولت لبنان هم گفت: من مداخله‌ای ندارم و امیدوارم به زودی تشکیل شود.

اخیرا، «عصام شرف الدین» وزیر مهاجرت دولت پیشبرد امور لبنان در گفت‌وگویی تلویزیونی هشدار داد، رویکردی به منظور اسکان دائمی آوارگان سوریه در لبنان وجود دارد و این امر کاملا غیرقابل قبول است.

وی در گفت‌وگو با شبکه «او تی وی»، گفت: اسکان دائمی آنها حتی در اردن نیز اشتباه است علیرغم اینکه همه اهل سنت هستند. سوریه سرزمین حاصلخیز و خودکفایی است و خدمات پزشکی و آموزش در آن رایگان است، سوریه همچنین دارو تولید می‌کند. غرب از آوارگان سوری حمایت نمی‌کند بلکه از آنها برای دامن زدن به درگیری و اختلاف در آینده استفاده خواهد کرد.