عبدالعزیز بن حبتور، نخست وزیر دولت یمن تاکید کرد که باب المندب یک گذرگاه بین‌المللی اما بخشی از خاک یمن است و ما اجازه نمی دهیم دریای سرخ به دریاچه اسرائیل تبدیل شود.

وی افزود: برای حفظ هویت دریای سرخ، یمن حرف آخر را در باب المندب می‌زند و در مقابل توطئه آمریکا برای تبدیل آن به دریاچه صهیونیستی می‌ایستیم.

این مقام یمنی همچنین به سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به منطقه اشاره کرد و گفت:سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه نشان دهنده ضعف آمریکاست.

وی همچنین بیانیه اجلاس جده را نفاق محض دانست و گفت عربستان یک طرف متجاوز است و هرگز میانجی نبوده است.

نخست وزیر دولت صنعا اشاره کرد که ائتلاف متجاوز عربی نه صادق و نه متعهد به شرایط آتش بس سازمان ملل بود.

این سخنان بن حبتور پس از آن مطرح شد که جو بایدن در جریان دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، گفت که نیروهای حافظ صلح آمریکایی، جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ را تا پایان سال جاری میلادی را ترک خواهند کرد.

پیشتر منابع آگاه به خبرگزاری فرانسه گفتند که اسرائیل هیچ مخالفتی با واگذاری جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان ندارد که به عنوان پیش‌شرط عادی‌سازی احتمالی روابط بین ریاض و تل‌آویو مطرح است.

انصارالله: نمی‌گذاریم دریای سرخ، دریاچه اسرائیل شود

حاکمیت بر جزایر تیران و صنافیر در سال ۲۰۱۷ از مصر به عربستان منتقل شد و از زمانی که اسرائیل و مصر توافقنامه عادی سازی را در سال ۱۹۷۹ امضا کردند، یک نیروی چند ملیتی در آن مستقر شده است.