به نقل از شبکه تلویزیونی «تی آر تی»، « ولودیمیر زلنسکی » رئیس جمهور اوکراین امروز چهارشنبه تعداد دیگری از مقامات ارشد امنیتی خود را اخراج کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، یکی از معاونین ریاست سرویس امنیت داخلی (SBU) و نیز رؤسای این نهاد در نواحی مختلف اوکراین از کار برکنار شدند.

بر این اساس، «ایوان باکانوف» (Ivan Bakanov) رئیس سرویس امنیت داخلی و «ایرینا وندیکتووا» دادستان کل این کشور با رأی قاطع پارلمان اخراج شدند.

اخراج چند مقامات ارشد امنیتی اوکراین

رئیس جمهور اوکراین پیشتر دلایل برکناری سفیران اوکراین در برخی کشورها از جمله آلمان تشریح کرده بود.

وی در این خصوص گفته بود: این بخشی از فرایند دیپلماسی است. روند معرفی سفیران از سوی وزارت خارجه اوکراین در جریان است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیشتر سفیر کشورش در آلمان و نیز سفیران اوکراین در مجارستان، نروژ، جمهوری چک و هند را برکنار کرد. همچنین زلنسکی، سفیران اوکراین در مالدیو، نپال، سریلانکا و بنگلادش را نیز کنار گذاشته بود.

چهارم تیر ماه در رخ‌داد مشابهی، رئیس جمهور اوکراین سفرای اوکراین در ۵ کشور را برکنار کرد. بر این اساس سفرای اوکراین در کشورهای گرجستان، اسلواکی، پرتغال، ایران و لبنان تغییر کردند. این احکام در وب سایت دفتر رئیس جمهوری اوکراین منتشر شده بود. همچنین به دلیل برکناری این سفرا هم اشاره‌ای نشده بود.

در عین حال، روزنامه «کی یف ایندیپندنت» در این باره نوشته بود که دلیل این حکم رئیس جمهور اوکراین، ناکارآمدی سفرای مذکور بوده است.