در شرایطی که اعتراف « جان بولتون »، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید درباره نقش آمریکا در کودتاهای برون‌مرزی جنجالی شده برخی از کاربران به یادآوری این پرداخته‌اند که «جیمز وولسی»، رئیس اسبق سازمان سیا هم پیش از این اعتراف کرده که آمریکا در انتخابات سایر کشورها مداخله می‌کند.

وولسی در مصاحبه‌ای سال ۲۰۱۸ در پاسخ به سوال مجری فاکس‌نیوز مبنی بر اینکه آیا آمریکا در انتخابات سایر کشورها دخالت کرده یا خیر گفت: «بله، احتمالاً. اما این کار برای هدف خوب انجام شد تا کمونیست‌ها به قدرت نرسند.»

وولسی در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، ریاست سازمان سیا را به عهده داشت. اظهارات او در شرایطی مطرح شده بود که آمریکایی‌ها مرتباً روسیه را به دخالت در انتخابات متهم می‌کردند.

اظهارات او در شرایطی مورد توجه کاربران قرار گرفته که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» چند روز پیش اعتراف کرد  واشنگتن باعث کودتاهای زیادی در دنیا شده است.  به تلاش کشورش برای کودتاهای زیادی در کشورهای جهان کمک کرده است.

اعتراف شنیدنی رئیس اسبق سیا

 «جان بولتون» سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد و مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه هفته گذشته گفت که آمریکا به طراحی کودتا در کشورهای خارجی کمک کرده است.

بولتون این اظهارات را پس از جلسه استماع کنگره در مورد حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره ایالات متحده به شبکه سی ان ان بیان کرد.

قانون‌گذاران این هیئت استماع کنگره روز سه‌شنبه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده را به تحریک خشونت در آخرین تلاش برای ماندن در قدرت پس از شکست در انتخابات 2020 متهم کردند.

با این حال، بولتون در گفت‌وگو با «جیک تاپر» مجری شبکه سی‌ان‌ان گفت که ترامپ به اندازه کافی صلاحیت ندارد که «کودتای با دقت برنامه‌ریزی‌شده» را انجام دهد.

بولتون در ادامه اضافه کرد: «به عنوان کسی که به برنامه‌ریزی کودتا کمک کرده است - نه در این جا همانطور که می‌دانید در مکان‌های دیگر- این اقدام (کودتا) کار زیادی می‌طلبد و این کاری نیست که او (ترامپ) انجام داده باشد».

تاپر در ادامه از بولتون درباره جزئیات کودتاها سؤال پرسید و بولتون قبل از آن که به ونزوئلا اشاره کند، گفت: «من وارد جزئیات نمی شوم. معلوم شد که موفقیت آمیز نبود. نه این که ما اقدامات زیادی در این راستا انجام دادیم بلکه شاهد آن چه که برای یک اپوزیسیون برای تلاش برای سرنگونی یک رئیس‌جمهور غیرقانونی انتخاب شده انجام شد، بودیم و آن‌ها شکست خوردند».

طبق گزارش رویترز، در سال ۲۰۱۹، بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید علناً ​​از درخواست «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا برای حمایت از تلاش ارتش برای برکناری نیکلاس مادورو حمایت کرد و استدلال کرد که انتخاب مجدد مادورو غیرقانونی است اما در نهایت مادورو در قدرت باقی ماند.

مجری سی‌ان‌ان گفت: «احساس می‌کنم چیزهای دیگری وجود دارد که شما به من نمی‌گویید (فراتر از ونزوئلا)،» که باعث شد بولتون پاسخ دهد: «مطمئنم وجود دارد».

طبق این گزارش، بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی در طول سال‌ها از تاریخ مداخلات واشنگتن در کشورهای دیگر، از نقش این کشور در سرنگونی «محمد مصدق» نخست‌وزیر وقت ایران در سال ۱۹۵۳ و جنگ ویتنام گرفته تا تهاجم این قرن به عراق و افغانستان، انتقاد کرده‌اند اما برای مقامات آمریکایی بسیار غیرعادی است که آشکارا نقش خود را در دامن زدن به ناآرامی در کشورهای خارجی تصدیق کنند.

«دیکنز اولو» روزنامه‌نگار بی‌بی‌سی از کنیا در توییتر نوشت: «جان بولتون که در بالاترین سمت‌های دولت آمریکا از جمله سفیر سازمان ملل خدمت کرده است، به طور اتفاقی به خود می‌بالد که به برنامه‌ریزی کودتا در کشورهای دیگر کمک کرده است».