دو گروه ناشناس که خود را عراقی معرفی کرده‌اند، مسئولیت حمله به پایگاه‌های ترکیه در منطقه کردستان عراق را بر عهده گرفتند.

رسانه‌های کُردی‌زبان در عراق، بعدازظهر روز گذشته، خبر داده بودند که یک پایگاه ترکیه، بامداد جمعه، در ناحیه بامرنی با دو پهپاد هدف حمله قرار گرفته است.

 گروه مذکور در کانال تلگرامی خود با انتشار ویدئویی اعلام کرد: «سرایا اولیاء الدم مسئولیت عملیات ویژه انتقام شهدای مرکز گردشگری «برخ» را که با تعدادی پهپاد دوربرد علیه پایگاه ترکیه در ناحیه بامرنی استان دهوک انجام شد، برعهده می‌گیرد».

این گروه اضافه کرد: «این پایگاه به فاصله ۲۴ کیلومتر از نوار مرزی در داخل خاک عراق در ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد».

سرایا اولیاء الدم در ادامه هشدار داد: «اگر نیروهای ترکیه از خاک عراق خارج نشوند، حملات بعدی ما در داخل خاک ترکیه خواهد بود».

از طرف دیگر، گروه موسوم به «لواء احرار العراق» در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولیت حمله راکتی به پایگاه ترکیه‌ای «زلیکان» را بر عهده می‌گیرد.

مرکز مبارزه با تروریسم کردستان عراق، دیشب، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پایگاه زلیکان با سه راکت هدف حمله قرار گرفته؛ اما کسی مجروح نشده است.

این حملات پس از آن انجام شده است که منابع عراقی، بعدازظهر چهارشنبه، خبر دادند در حمله نیروهای ترکیه به شمال عراق یک گلوله توپ به تفرجگاهی در استان دهوک اصابت کرده و ۹ گردشگر جان خود را از دست داده‌اند.

به‌رغم آنکه مقامات بغداد تأکید دارند که این حمله توسط نیروهای ترکیه انجام شده است و آنکار مسئول کشته و زخمی شدن غیرنظامیان عراقی است، آنکارا مدعی است که نیروهای این کشور به غیرنظامیان حمله نکرده‌اند.

وزیر خارجه عراق، چهارشنبه شب، در گفت‌وگو با شبکه «السومریه» در این باره گفت: «اگر مشکلی میان دولت ترکیه و حزب کارگران وجود دارد نباید این مشکل به داخل خاک عراق کشیده شود. برخی از کارشناسان نظامی عراقی ثابت کردند که این حمله از جانب ترکیه بوده است.»

با این حال،  «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه، روز گذشته، بیان کرد: «بر اساس اطلاعاتی که از نیروی هوایی ارتش دریافت کردیم، هیچ حمله‌ای به غیرنظامیان [در دهوک عراق] نداشته‌ایم.»

وزارت امور خارجه ترکیه نیز در بیانیه‌ای اظهارات مقامات عراقی را رد کرد و این حمله را به عناصر گروه «پ‌.‌ک‌.ک» نسبت داد.

هشدار شدید؛ عملیات بعد در ترکیه است اگر از عراق خارج نشود

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق پس از این حمله در بیانیه‌ای ضمن نسبت دادن این عملیات به ترکیه، تأکید کرده بود: «عراق حق کامل خود در پاسخ به این تجاوزها را محفوظ می‌داند و تمام اقدامات لازم برای حفظ مردم این کشور و تحمیل کردن تبعات تنش مستمر به طرف متجاوز را اتخاذ خواهد کرد.»