رسانه‌های ژاپن اعلام کردند مظنون اصلی ترور « شینزو آبه » نخست‌وزیر سابق ژاپن، تا اواخر سال جاری تحت ارزیابی روانی قرار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، «تتسویا یاماگامی» ۴۱ ساله، فردی است که پلیس به عنوان مظنون اصلی در ترور شینزو آبه معرفی کرد. او در یک سخنرانی عمومی در گوشه یک خیابان به آبه حمله کرد و با اسلحه او را به قتل رساند.

یک دادگاه در شهر «نارا» در غرب ژاپن، که ترور شینزو آبه در آن اتفاق افتاد با درخواست دادستان برای بازداشت یاماگامی و ارزیابی روانی او موافق کرد.

در حال حاضر رویترز به دادستان‌های این دادگاه دسترسی نداشته تا بتواند اظهارات آن‌ها را در این باره بشنوند.

این ارزیابی تا تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر) ادامه خواهد داشت و نهایت تعیین کننده اتهام یاماگامی در این تیراندازی و ترور خواهد بود.

هفته گذشته ۸ کارشناس امنیتی که فیلم ترور شینزو آبه را بررسی کردند، گفتند که امکان نجات جان او وجود داشته است.

آژانس پلیس ملی ژاپن هم قتل آبه را نتیجه کوتاهی پلیس در انجام مسئولیت خود دانست و گفت که تیمی را برای بررسی تدابیر امنیتی و حفاظتی و بررسی اقدامات مشخص برای جلوگیری از چنین حادثه‌ای تشکیل داده است.

ارزیابی روانی عامل ترور شینزو آبه

ترور نخست وزیر ژاپن که در تاریخ ۸ ژوئیه (۱۷ تیر) پیش و با اسلحه دست‌ساز انجام شد، مردم ژاپن را شوکه کرد، زیرا در این کشور خشونت با اسلحه امری بسیار نادر است و سیاستمداران معمولا با محافظان اندکی در میان عموم مردم ظاهر می‌شوند.