رسانه‌های یونانی روز سه‌شنبه از دور تازه درگیری هوایی جنگنده های این کشور با شماری از جنگنده‌های نیروی هوایی ترکیه خبر دادند.

به نوشته روزنامه «گریک سیتی تایمز» وزارت دفاع یونان اعلام کرد که روز دوشنبه جنگنده‌های ترکیه ۱۹ بار حریم هوایی یونان را نقض کردند.

بنا بر ادعای وزارت دفاع یونان، ۲۰ فروند جنگنده «اف-۱۶ ترکیه» در قالب ۱۰ اسکادران در این ماموریت حاضر بوده و ۶ فروند آن‌ها مسلح بودند. در چهار مورد، پروازهای غیرقانونی جنگنده‌های ترکیه به تقابل با جنگنده‌های یونانی تبدیل شد. همچنین یک فروند پهپاد ترکیه نیز با پرواز بر فراز دریای اژه حریم هوایی یونان را نقض کرد.

تقابل جنگنده‌های «اف-16» مسلح ترکیه با جت‌های یونان بر فراز اژه

طبق گزارش وزارت دفاع یونان، جنگنده‌های ترکیه بر اساس قوانین بین‌المللی و رویه‌های تعیین شده شناسایی و رهگیری شدند.

روابط بین ترکیه و یونان، دو عضو ناتو  اغلب دچار تنش بوده به طوری که سال گذشته  این روابط به شدت رو به وخامت گذاشت و کشتی‌های جنگی در شرق مدیترانه در نزاع بر سر مرزهای دریایی و حقوق انرژی با هم روبرو شدند. ترکیه بارها اعلام کرده که از یونان می‌خواهد تا راه حل‌های سیاسی مسالمت آمیز را  تا راه حل‌های تهاجمی اتخاذ کند.

این دو کشور همواره همدیگر را به  نقض حریم هوایی و دریایی همدیگر متهم می‌کنند. آتن به ویژه به طور هفتگی ترکیه را به نقض حریم هوایی خود در شرق دریای اژه متهم  می‌کند. ترکیه نیز مدعی نظامی کردن جزایر دریای اژه  و عمل نکردن به توافقنامه‌های قبلی  بین  دو کشور است.

یونان  اخیرا به شدت در حال تجهیز ارتش خود از جمله نیروی هوایی به جنگنده‌های پیشرفته نسل چهار و پنج برآمده است.