بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا ، میانگین نرخ تورم در ماه جولای/ تیرماه نسبت به بازه سال گذشته ۸.۹ درصد رشد کرده این درحالیست که تورم در سه کشور حوزه بالتیک یعنی لتونی، استونی و لیتوانی دو رقمی است و به حدود ۲۰ درصد رسیده است.

مهمترین عامل این نرخ تورم که از سال ۱۹۹۷ بی سابقه بوده، بحران انرژی ست. روسیه بعد از قطع گاز لهستان، بلغارستان، دانمارک، فنلاند و هلند، به تازگی گاز را بر روی لتونی هم بست و برای آلمان هم به ۲۰ درصد کاهش داد.

نرخ حامل‌های انرژی در اتحادیه اروپا با ۴۰ درصد افزایش قیمت همراه شده اند و کارشناسان ادامه این روند را برای زمستان دشوار پیش بینی می‌کنند. با وجود این‌ها هنوز هیچ عزمی در میان مقامات اروپایی برای پایان جنگ و برقرار صلح میان روسیه و اوکراین مشاهده نمی‌شود.

گفتنی است پس از آغاز جنگ اوکراین، کشورهای غربی به رهبری آمریکا اقدام به اعمال تحریم های سنگین علیه روسیه کردند. همین موضوع باعث افزایش سرسام آور بهای انرژی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد. پیشبینی می شود در صورتی که این کشورها به تحریم حوزه انرژی روسیه ادامه دهند اقتصادشان آسیب های بیشتری ببیند.

تورم افسارگسیخته اروپا درپی تحریم روسیه