در پی سفر برنامه ریزی شده «نانسی پلوسی » رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان ، خبرگزاری رسمی تایوان به نقل از منابع ناشناس گزارش داد، وزارت دفاع تایوان سطح آمادگی رزمی خود را از صبح سه شنبه تا ظهر پنجشنبه «تقویت» کرده است.

وزارت دفاع تایوان در واکنش به هشدارهای پکن، در بیانیه‌ای اعلام کرد: تایوان برای دفاع از خود در مقابل تهدیدات چین مصمم است.

در حالی که آمریکا گفته است از تهدید‌های چین که هشدار داده در صورت سفر پلوسی به جزیره تایوان، هرگز «بیکار نخواهد نشست»، نمی‌ترسد، سه منبع اعلام کردند پلوسی قرار است امروز سه شنبه به تایوان سفر کند و رسانه‌های تایوانی گزارش کردند که پلوسی امروز بعد از ظهر وارد تایوان می‌شود و احتمالاً یک روز را نیز در هتل‌های این شهر می‌گذراند. به دنبال انتشار این خبر، منابع خبری شامگاه دوشنبه از پرواز ۱۸ فروند هواپیمای نظامی چین به منطقه شناسایی هوایی تایوان خبر دادند.

هر چند پکن از چند روز پیش تهدید می‌کند اگر نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا برنامه سفرش به تایوان را اجرا کند، «عواقب» آن را باید بپذیرد، رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی خود هشدار داد: «کسانی که با آتش بازی می‌کنند، در نهایت خود را می‌سوزانند.»

این در حالیست که بیشتر اعلام شده بود رئیس مجلس نمایندگان آمریکا قصدش را برای سفر به تایوان کنار گذاشته است.

طبق این گزارش رسانه‌های محلی تایوانی گزارش می‌دهند که مقامات اطلاعاتی دریافت کرده‌اند مبنی بر این که سه وسیله انفجاری در فرودگاه بین‌المللی «تائویوان» در شهر تایپه پایتخت تایوان جاسازی شده است.

روزنامه «یونایتد دیلی نیوز» گزارش داده که پلیس هوانوردی تحقیقاتی را پس از تهدید بمب‌گذاری در فرودگاه بین‌المللی تائویوان آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، هیچ گونه تخلیه‌ای از فرودگاه اعلام نشده، اما از کارکنان خواسته شده حداکثر هوشیاری را به کار گیرند.

پیش‌تر، «هو شیجین» مفسر روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در توییتی در خصوص واکنش چین به سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، از احتمال اقدام نظامی پکن خبر داد. وی در این خصوص نوشت: بر اساس آنچه می‌دانم، در واکنش به سفر احتمالی پلوسی به تایوان، پکن مجموعه‌ای از اقدامات متقابل از جمله اقدامات نظامی را تنظیم کرده است.

در صورت حضور پلوسی در تایوان، این اولین توقف یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۲۵ سال گذشته در این جزیره است و در زمانی انجام می‌شود که روابط ایالات متحده و چین در سطح پایینی قرار دارد.

نماینده چین در سازمان ملل هم با بیان اینکه سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، هشدار داده پکن اقدامات قاطعی را برای حفظ حاکمیت ملی خود انجام خواهد داد.

پلوسی امروز به تایوان سفر می‌کند

همچنین سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن بیان این که پکن برنامه سفرآسیایی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را دنبال می‌کند، هشدار داد اگر واشنگتن در مسیر اشتباه بایستد، با اقدامات محکم و قاطعانه‌ چین روبرو خواهد شد.

چین تایوان را یک استان می‌داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف است. پکن همواره با سفر مقامات خارجی به این جزیره مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.