تهدید سید حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره میدان گازی مورد مناقشه "کاریش" و ویدئو منتشر شده توسط رسانه جنگی حزب‌الله از موقعیت جغرافیایی سکوها و کشتی‌های استخراج گاز اسرائیل واکنش و نگرانی رسانه‌های عبری زبان را به همراه داشته است.

"ایال زیسر"، کارشناس امور سوریه و لبنان در دانشگاه تل‌آویو در گفت‌وگو با رادیو ۱۰۳FM اسرائیل گفت: وقتی نصرالله می‌گوید کاری را انجام می‌دهد، آن را عملی خواهد کرد و تاریخ نشان می‌دهد که او این کار را انجام داده است.

وی گفت: از سال ۲۰۰۶ تا کنون این نخستین باری است که نصرالله اینگونه صحبت می کند و به همین دلیل من معتقد هستم که اظهارات او باید جدی گرفته شود.

زیسر تصریح کرد: از دیدگاه نصرالله اگر دو طرف نتوانند به ترسیم مرز دست یابند، توافقی حاصل نخواهد شد.

وی ادامه داد: حزب‌الله می‌گوید که اگر توافقی صورت نگیرد،  مانع از بهره برداری اسرائیل از منابع طبیعی نه تنها در منطقه مورد مناقشه، بلکه در مناطق دیگر می‌شود.

این کارشناس صهیونیست افزود: لبنان و به ویژه نصرالله چیزی برای از دست دادن ندارند و به همین دلیل تهدیدها افزایش یافته است.

سید حسن نصرالله دوشنبه شب در سخنانی درباره میدان گازی کاریش در منطقه مورد مناقشه لبنان و فلسطین اشغالی هشدار داد که اقدامات حزب‌الله درخصوص میدان گازی کاریش منوط به تصمیم رژیم اشغالگر و آمریکاست.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه مقاومت لبنان هر هزینه‌ای را برای جلوگیری از استخراج نفت توسط دشمن صهیونیستی خواهد داد، تصریح کرد: ما مانع استخراج نفت دشمن خواهیم شد، حتی اگر جنگ صورت بگیرد.

پس از این اظهارات رسانه جنگی حزب‌الله لبنان نیز فایل ویدئویی از موقعیت جغرافیایی سکوها و کشتی‌های استخراج گاز اسرائیل منتشر کرد.

رسانه‌های عبری: نصرالله حرفی که می‌زند را عملی می‌کند

مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای دریایی اکتبر ۲۰۲۰ با نظارت سازمان ملل و میانجیگری آمریکا آغاز شد. آخرین دور مذاکرات مه ۲۰۲۱ برگزار شد.

این مذاکرات با ورود کشتی استخراج گاز دولت رژیم صهیونیستی در ماه ژوئن به میدان گازی مورد مناقشه "کاریش" به مناقشه مرزی تبدیل و منجر به تشدید تنش میان دو طرف شد.