یک مقام ارشد آمریکایی امروز سه‌شنبه گفته که واشنگتن برای کشته شدن « ایمن الظواهری »، سرکرده گروهک تروریستی القاعده در حمله پهپادی آمریکا در افغانستان تأییدیه از طریق آزمایش DNA ندارد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت آمریکا «تأییدیه بصری» دارد که الظواهری کشته شده است.

جان کربی در ادامه گفت: «تأییدیه DNA نداریم و این نوع تأییدیه را به دست هم نخواهیم آورد. کاملاً صادقانه باید بگویم با استناد به منابع و روش‌های متعدد، به آن تأییدیه نیاز هم نداریم.»

نحوه تأیید مرگ سرکرده القاعده در افغانستان توسط آمریکا

اظهارات جان کربی به تردیدهای پیشین درباره ادعای آمریکا در خصوص مرگ سرکرده القاعده در افغانستان اضافه خواهد کرد. ساعاتی قبل‌تر، وبگاه شبکه خبری فرانس‌۲۴ هم از تردید شهروندان افغانستانی درباره کشته شدن الظواهری خبر داده بود.

«فهیم شاه» یکی از شهروندان افغانستانی گفت: «ما از گذشته تاکنون چنین تبلیغاتی را تجربه کرده ایم و آن‌ها وقعیت  نداشتند.در واقع، من فکر نمی‌کنم او اینجا کشته شده باشد.»

قبل‌تر از آن، «ناجح ابراهیم» یکی از موسسان «الجماعة الإسلامیة» (جماعت اسلامی) مصر و کارشناس امور گروه‌های اسلامی ادعای آمریکا را زیر سوال برده بود.

وی در گفت‌وگو با وبگاه  مصری «القاهره ۲۴»، تصریح کرد که اخبار مشابهی در خصوص مرگ ایمن الظواهری از چهار سال پیش و بیش از یک بار در رسانه‌های غربی منتشر شده است. الظواهری حداقل ۷۰ سال سن دارد و وضعیت سلامتی وی پایدار نیست و اگر فوت شود، کاملا طبیعی است.