«کارن ژان پیر»  دبیر مطبوعاتی کاخ سفید از چین خواست تا به خاطر سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان ، خلق بحران نکند.

طبق گزارش المیادین، کارن ژان پیر گفت: ما مقصد سفرهای نانسی پلوسی را مشخص نمی کنیم و در رابطه با آنها تصمیم نمی گیریم. سفر اخیر پلوسی سیاست های دیرینه ما در قبال تایوان را تغییر نمی دهد.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید تأکید کرد: ما در مورد عدم تغییر سیاستمان درمورد چین واحد صریح بوده ایم و به دنبال بحران با چین نیستیم.

او  با این ادعا که چین نباید از این دیدار به عنوان بهانه ای برای افزایش فعالیت های نظامی خصمانه خود استفاده کند، گفت: هیچ توجیهی وجود ندارد که چین از سفر پلوسی به تایوان برای خلق بحران استفاده کند.

ژان پیر در پایان اضافه کرد: آمریکا به دنبال بحران با چین نیست و چنین چیزی را نمی‌خواهد، اما ما آماده‌ایم تا با آنچه پکن انتخاب می‌کند مقابله کنیم.

اوایل امروز چهارشنبه، هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که اقدامات واکنشی برای سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، قوی و سریع خواهد بود.

کاخ سفید: چین از سفر پلوسی برای خلق بحران استفاده نکند

ارتش چین اعلام کرده است که یک سری مانور‌های نظامی را از جمله در مناطق آبی اطراف تایوان (چین) انجام خواهد داد. شب گذشته نیز، تایوان اعلام کرده بود ۲۱ هواپیمای چینی از خط میانه تنگه تایوان عبور کرده اند.