ابه گزارش افکارنیوز، یسنا نوشت: بر اساس اتوبيوگرافي ديلما روسف، اولين رئيسجمهور زن آمريكاي جنوبي كه روز دوشنبه در رسانههاي برزيل منتشر شد، وي تحت شكنجه بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌ رئیس‌جمهوری برزیل برای اولین بار فاش کرد: این شکنجه‌ها با شوک‌های الکتریکی آغاز و سپس بیشتر می‌شد و پس از آن من را از پا آویزان می‌کردند.

روسف ۶۴ ساله پیش از این تجربیات خود را از رژیم نظامی سابق برزیل در سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ میلادی در یک شورای حقوق بشر منطقه‌ای بازگو کرده بود اما جزئیات این شکنجه‌ها تاکنون افشا نشده بود.

در سال ۱۹۷۰ میلادی، ‌ هنگامی که روسف تنها ۲۲ سال داشت، دستگیر و سه سال در زندان‌های ریودوژانیرو، سائوپائولو و بلوهوریزونته زندانی شد.

وی در بلوهوریزونته و در سن ۱۶ سالگی مبارزات خود را در کنار چریک‌های برزیلی آغاز کرد. وی در همین شهر با بدترین روزهای زندگی خود مواجه شد. نظامیان او را متهم کردند که به رهبری چریک‌های علیه حکومت کمک کرده تا فرار کند در حالی که او حتی تا به امروز چنین اتهامی را رد می‌کند.

وی در افشاگری‌های تازه خود آورده است: فک من در رفت و این باعثمشکلات بعدی شد. البته این شکنجه‌ها بخشی از زندگی من هستند.

در ماه مه سال جاری میلادی روسف ۶۴ ساله در یک کمیسیون حقیقت‌یاب با هدف بررسی جرایم مرتکب شده توسط رهبران سابق نظامیان در برزیل، سوگند یاد کرد.

بر اساس آمارهاي رسمي، در جريان رژيم نظامي برزيل ۴۰۰ تن كشته يا ناپديد شدند، در حالي كه در شيلي ۳۲۰۰ تن و در آرژانتين ۳۰ هزار تن مفقود و كشته شدند.