به گزارش افکارنیوز به نقل از ایرنا، آسوشیتدپرس نوشت: بر اساس بیانیه مجله \'نیچر\' (Nature)، بیش از نیمی از پایان نامه ۴۳۲ صفحه ای ویكتو پونتا، نخست وزیر رومانی كه در سال ۲۰۰۴ نوشته شده، در واقع كپی اثر مشترك دو حقوقدان رومانیایی است.

پایان نامه ویکتور پونتا درباره دیوان بین المللی کیفری است.

نخست وزیر رومانی روز سه شنبه بخشی از این اتهام را پذیرفت و گفت \ ' تنها به این دلیل احساس تاسف می کنم که در پایان هر صفحه، فهرست نویسندگان را نیاورده ام و آنها را در بخش کتابشناسی آخر پایان نامه نوشته ام. اگر این کار اشتباه است، آماده ام که تاوانش را بپردازم. \ '

وی ترایان باسسکو، رییس جمهوری رومانی و رقیب سیاسی اش را متهم به جنجال آفرینی در این زمینه کرد و گفت که اعتماد میان وی و رییس جمهوری، \ ' صفر \ ' است.

باسسکو و پونتا به تازگی بر سر اینکه چه کسی در نشست آینده سران اتحادیه اروپا، باید نمایندگی کشور رومانی را برعهده داشته باشد، اختلاف نظر شدید داشتند.

پونتا روز هفتم مه(۱۸ اردیبهشت) و پس از برکناری دولت پیشین به دلیل رای عدم اعتماد مجلس به مقام نخست وزیری رسید. دو تن از وزیران منصوب او در وزارت آموزش و پرورش، پس از متهم شدن به سرقت ادبی، استعفا کردند.

كشور ۱۹ میلیونی رومانی از ماه ژانویه گذشته (دی) و آغاز چند هفته تظاهرات علیه ریاضت اقتصادی به بی ثباتی سیاسی كشیده شد. امیل باك، نخست وزیر وقت در ماه فوریه (بهمن) كناره گیری كرد و عمر دولت پس از او نیز به سه ماه نرسید.