با استفاده از یك تفنگ الكتریكی (Railgun)، سریعترین گلوله دنیا پرتاب شد. این گلوله به سرعت باورنكردنی ۷.۵ ماخ رسید و عنوان اولین گلوله ابرصوت (hyper sonic) را برای خود ثبت كرد.

به گزارش برنا، دانشمندان با استفاده از ریل گان(Railgun) و با صرف انرژی ۳۳ مگاژول(یعنی انرژی که با آن می توان سرعت ۳۳ خودروی سواری را تا ۱۷۰ کیلومتر رساند)، گلوله ای را پرتاب کردند که سرعتش به ۷.۵ ماخ رسید.

ریل گان(Railgun) نوعی اسلحه الکتریکی است که گلوله را میان ۲ ریل فلزی پرتاب می کند. نحوه کار این تفنگ، بر پایه موتورهای تک قطبی است. در موتورهای تک قطبی میدان مغناطیسی اطراف محور چرخشی موتور وجود می آید. در اطراف ۲ ریل تشکیل دهنده این تفنگ، دو جریان قوی الکتریکی در جهت های مخالف همدیگر تشکیل می شود. این میدان مغناطیسی با اعمال نیرو بر روی گلوله، شتاب فوق العاده زیادی بر آن اعمال می کند.

به علت اصطکاک بالای میان گلوله و ریل ها، شلیک این گلوله انرژی گرمایی بسیار بالایی تولید خواهد کرد و برای جلوگیری از انبساط و ذوب گلوله و ریل ها، موادی که در ساخت این تفنگ به کار می رود از مقاومت حرارتی بسیار بالایی برخوردار هستند. نکته جالب دیگر این تفنگ، نیروی فوق العاده زیاد لگد زدن آن است که تقریبا با مقدار انرژی که گلوله را پرتاب می کند، برابر است.

نیروی دریایی آمریکا پیش از این، جسمی با وزن ۳.۲ کیلوگرم را با سرعت ۲.۴ کیلومتر در ثانیه پرتاب کرده است و چندی پس از آن در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۸ میلادی، دانشمندان موفق شدند گلوله ای با سرعت ۲۵۲۰ متر بر ثانیه را پرتاب کنند.

به عقیده دانشمندان ساخت این تفنگ به عنوان تحول عظیمی در صنعت مهمات سازی محسوب می شود و با گسترش این فناوری كم كم چاشنی های انفجاری جای خود را به پرتابه های الكترونیكی خواهند داد.