نخست وزیر ارمنستان با وزیر خارجه آمریکا گفت‌وگو کرد

تارنمای «ارمن پرس» نوشت دفتر نخست وزیری ارمنستان اعلام کرد پاشینیان روز ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) با بلینکن گفت و گوی تلفنی داشت. 

دو طرف درباره عادی سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، به ویژه نشست وزیران خارجه این دو کشور که ۷ نوامبر (دوشنبه ۱۶ آبان) در واشنگتن دی سی برگزار شد تبادل نظر کردند.

در بیانیه دفتر نخست وزیری ارمنستان آمده است دو طرف همچنین درباره نشست های سه جانبه ای که متعاقب نشست وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان برگزار شده گفت وگو کردند.

وزیر خارجه آمریکا نیز در این گفت و گو آمادگی کشورش را برای تداوم حمایت از عادی سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و یافتن راه حلی برای مناقشه قره باغ ابراز کرد.

پاشینیان و بلینیکن همجنین درباره تداوم رایزنی ها در زمینه بکار بستن اقداماتی با هدف افزایش سطح امنیت وثبات در منطقه از جمله راه حلی برای مسائل بشردوستانه توافق کردند.

اتحادیه اروپا جمعه این هفته با صدور بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد پایان جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ، از جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست تا به تلاش‌های آشتی جویانه خود برای جلوگیری از تلفات و خسارات غیرضروری بیشتر انسانی ادامه دهند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز به تازگی تمایل پاریس را برای میانجیگری بین باکو و ایروان به منظور عادی سازی روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان ابراز کرد.