بی اعتمادی سازمان‌های حقوقی به وعده‌ها و تعهدات رژیم سعودی

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اعدام بیش از ۱۳۸ نفر از شهروندان سعودی ، از آغاز سال جاری تاکنون، سازمان اروپایی- سعودی حقوق بشر ، خواستار اعتماد نکردن به وعده‌ها و تعهدات رژیم سعودی شد.

از تریبون هشتمین کنفرانس جهانی «نه به اعدام» که در برلین پایتخت آلمان برگزار شد، سازمان اروپایی- سعودی حقوق بشر که به انتشار گزارش‌های هولناک از وضعیت حقوق بشر در عربستان و انواع شکنجه‌های جسمی و روانی در زندان‌های این کشور شهرت دارد، اعتماد نکردن به تعهدات رژیم سعودی را خواستار شد؛ رژیمی که در سال جاری دو برابر تعداد کسانی که سال گذشته آن‌ها را اعدام کرده بود، اعدام کرد.

دعاء دهینی، پژوهشگر اصلی سازمان اروپایی - سعودی حقوق بشر گفت: به وعده‌های رژیم سعودی اعتماد نکنید. هر کسی که درباره حقوق بشر در عربستان تحقیق می‌کند باید هوشیار باشد و به تعهداتی که این رژیم می‌دهد اعتماد نکند. آنچه به آن نیاز داریم حرکت به جلو و پایبند بودن به واقعیتهاست. عربستان سعودی حکم‌های اعدام را بر اساس اتهاماتی همچون قاچاق مواد مخدر صادر می‌کند. ما می‌دانیم که رژیم سعودی برای خریدن جریان‌هایی در سازمان ملل، هزینه و پول پرداخت می‌کند تا آن‌ها واقعیت‌ها را تغییر دهند. این اقدامات سعودی با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

علی الدبیسی، رئیس سازمان سعودی - اروپایی حقوق بشر در صفحه کاربری خود در توئیتر، خواستار اعتماد نکردن به ریاض شد و نوشت: رژیم سعودی دو شهروند پاکستانی را به اتهام ارتکاب جرم‌هایی در زمینه مواد مخدر اعدام کرد. این اقدام عربستان با بیانیه‌ای که با آن کمیته حقوق بشر را فریب داد، تناقض دارد. این بیانیه که در سال ۲۰۲۱ صادر شد بر اجرا نکردن حکم اعدام مبتنی بر این نوع جنایت‌ها تاکید می‌کند.

بی اعتمادی سازمان‌های حقوقی به وعده‌ها و تعهدات رژیم سعودی

سازمان سعودی - اروپایی حقوق بشر همچنین اعلام کرد: عربستان سعودی در یک هفته ۱۲ نفر را اعدام کرد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی فاش کرد: تعداد اعدام‌ها در عربستان از آغاز سال جاری دو برابر شده است؛ به طوری که امسال ۱۳۸ نفر اعدام شدند. همچنین ۷۱ زندانی دیگر در انتظار اجرای حکم اعدام هستند. این احکام اخیرا صادر شده است که در بین آن‌ها ۵۴ نفر زندانی اندیشه از جمله هفت زندانی زیر سن قانونی وجود دارند.

این در حالی است که مقامات رژیم سعودی همچنان بر اعلام نکردن سرنوشت محمد القحطانی فعال سعودی اصرار می‌کنند. این فعال سعودی یک ماه است که بازداشت شده است. این رژیم حکم حبس دیگر زندانی‌ها را نیز افزایش داده است.

حساب کاربری معتقلی الرای (زندانیان اندیشه) خواستار آزادی زندانیانی شد که بدون هیچ علت قانونی بازداشت شده اند. از بین آن‌ها لینا الشریف پزشک زن سعودی است. پس از آنکه نیرو‌های امنیتی وی را در می ۲۰۲۱ در ریاض بازداشت کردند از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.