اسرائیل در مسیر فروپاشی است

 کابینه جدید رژیم صهیونیستی به ریاست بنیامین نتانیاهو و متشکل از راست‌افراطی‌های این رژیم هم‌زمان با اعمال سیاست‌های فاشیستی و نژادپرستانه خود ضد فلسطینیان، تحریم‌هایی را نیز علیه تشکیلات خودگردان فلسطین وضع کرده که همواره در هماهنگی با صهیونیست‌ها بوده است.

بر این اساس رژیم صهیونیستی تصمیم دارد 139 میلیون شکل (حدود 39 میلیون دلار) از اعتبارات تشکیلات خودگردان فلسطین قطع کند که  به گفته صهیونیست‌ها، این مبلغ پیشتر به عنوان حقوق ماهانه خانواده اسیران و شهدای فلسطینی پرداخت می‌شد. علاوه بر آن ساخت و ساز فلسطینیان در منطقه «ج» کرانه باختری که 60 درصد مساحت این منطقه است، متوقف می‌گردد.

رژیم اشغالگر تحریم‌هایی نیز علیه مسئولان تشکیلات خودگردان که از دادگاه لاهه خواسته‌اند ماهیت اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطین را مشخص کند، وضع کرده‌ است.

در همین زمینه «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رای‌الیوم در یادداشت جدید خود نوشت، «محمد آشتیه» نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین رژیم اشغالگر را متهم به تضعیف این تشکیلات از طریق اتخاذ اقداماتی ضد آن مانند بلوکه کردن اموال و ... کرده است.

عطوان افزود، تشکیلات خودگردان نهادی بود که با تصمیم اسرائیل شکل گرفت و از خطرناک‌ترین اختراعات یهودیان برای خدمت به رژیم اشغالگر، طولانی‌تر کردن عمر این رژیم و کاهش هزینه‌های آن یا به عبارت دیگر رایگان کردن هزینه‌های آن، حمایت از شهرک‌نشینان صهیونیست و سرکوب هر نوع اقدام مقاومتی ملت فلسطین، از طریق توافق اسلو بود. شاید در این مرحله مقامات صهیونیست کاری را انجام دهند که ملت فلسطین نتوانستند؛ یعنی سرنگونی این تشکیلات و ریشه‌کن کردن آن.

اسرائیل در مسیر فروپاشی است

در ادامه این یادداشت آمده است، مجازات‌هایی که رژیم صهیونیستی علیه تشکیلات خودگردان فلسطین اعمال می‌کند، به دلیل اقدام این تشکیلات در ارجاع پرونده اشغالگری اسرائیل به دیوان بین‌المللی جهت تعیین ماهیت و چگونگی اشغالگری این رژیم و صدور احکام قانونی علیه قتل عام‌هایی است که صهیونیست‌ها روزانه علیه مردم فلسطین مرتکب می‌شوند. رژیم اشغالگر این اقدام تشکیلات خودگردان فلسطین را جرم دانسته و آن را در چارچوب تروریسم و یهودی‌ستیزی قلمداد می‌کند به طوری که انگار فریاد زدن در برابر جنایت‌های اسرائیل، برای ملت فلسطین ممنوع است.

عبدالباری عطوان ادامه داد، اگر مقامات تشکیلات خودگردان از ارجاع شکایت خود به سازمان‌های بین‌المللی منع شده‌اند پس شکایت خود را باید به کجا ببرند. به نظر می‌رسد اسرائیل این سوال را با ایجاد یک دیوار جدید تحت عنوان «کنفرانس النقب» که پایه‌های آن توسط آمریکا محکم شده و متشکل از 4 کشور سازشکار مصر و امارات و بحرین و مغرب در کنار رژیم اشغالگر است، می‌دهد. دیروز یکی از اسناد این کنفرانس که نمایندگان طرف‌های عضو آن در ابوظبی تشکیل جلسه داده بودند، فاش شد.

بر اساس این گزارش، مضمون سند افشا شده از کنفرانس مذکور به این صورت بود که اعضای این کنفرانس که قرار است ماه مارس در مغرب برگزار گردد درباره بهره‌برداری از همکاری‌های منطقه‌ای جهت هموار کردن راه برای آغاز مذاکرات «آشتی» میان تشکیلات خودگردان و اسرائیل، توافق کرده اند.  به عبارت دیگر به نظر می‌رسد که کنفرانس النقب جایگزین سازمان ملل و موسسات وابسته به آن (در پرونده فلسطین) خواهد شد و یکی از بارزترین ماموریت‌های آن تثبیت وضعیت کنونی فلسطین تحت اشغالگری اسرائیل از خلال ایجاد و اجرای اقداماتی نظیر تقویت اقتصاد و بهبود زندگی فلسطینیان زیر سیطره و اشغالگری صهیونیست‌هاست.

این تحلیلگر عرب زبان ادامه داد، اما جالب است  تشکیلات خودگردان فلسطین که مدعی نمایندگی ملت فلسطین است در این کنفرانس و به عبارت دیگر سازمانی که گفته می‌شود برای بهبود زندگی و شرایط معیشتی فلسطینیان تشکیل شده، دعوت نشده است و این یک تحقیر بی‌سابقه برای رهبران رام‌الله در همه سطوح است. ما نمی‌دانیم که این چهار کشور عربی سازشکاری که قصد مشارکت در کنفرانس النقب را دارند آیا می‌دانند که تشکیلات خودگردان در 30 سال گذشته با رژیم اشغالگر برای برپایی دولت فلسطین طبق توافق‌های اسلو مذاکره کرده و چیزی که نصیب آن شد اسکان 800 هزار شهرک‌نشین صهیونیست در کرانه باختری و قدس بود؟

وی تاکید کرد، اگر واقعا کشورهای عربی سازشکار این حقایق را نمی‌دانند یا نسبت به آن بی‌توجهند بد نیست این واقعیت‌ها را به آنها یادآوری کنیم.  از قضا ایالات متحده و شرکای عرب آن در این سازمان (کنفرانس النقب) فشار زیادی به اردن وارد می‌کنند تا به آن بپیوندد. کابینه رژیم صهیونیستی همچنین اردن را تهدید به اخراج همه فلسطینی‌ها از کرانه باختری کرده تا وارد این کشور (اردن) شوند.

بر اساس این گزارش، به عبارت دیگر رژیم صهیونیستی می‌خواهد اردن را قربانی راه حل «دو دولت» در فلسطین کند، به این صورت که دولت مستقل فلسطینی‌ها در اردن تشکیل گردد و این نقشه کابینه راست‌افراطی و فاشیستی بنیامین نتانیاهو است. امیدواریم این فشارها علی‌رغم شرایط اقتصادی و سیاسی دشوار اردن و وسوسه‌های مالی که به آن ارائه می‌شود، شکست بخورد.  همه این نقشه‌ها و توطئه‌های آمریکایی-اسرائیلی که برخی از کشورهای سازشکار عربی تبدیل به پوشش و ابزار اجرای آنها شده‌اند مانند تفاله یک سیلاب بوده و محکوم به شکست است.

عطوان تاکید کرد، مایه تاسف است که این کشورهای عربی را پشت توطئه‌ها علیه فلسطین می‌بینیم و شاید آنها تنها کسانی هستند که ضعف و فروپاشی سریع رژیم اشغالگر و تغییرات بنیادین منطقه‌ای و بین‌المللی را با نزدیک شدن جنگ اوکراین به دومین سال خود نمی‌بینند و متوجه فرسایش نظام جهانی تک‌قطبی و ایجاد یک نظام چندقطبی در دنیا نیستند.

در پایان این مقاله آمده است، زمانی که رژیم اشغالگر درحالی که ادعا می‌کند بزرگترین قدرت منطقه بوده و در عین حال از برافراشته شدن پرچم فلسطین وحشت دارد و آن را جرم می‌داند و با دیدن گروه‌های مقاومتی «عرین الاسود» و گردان‌های جنین و بلاطه به خود می لرزد، این یعنی در مسیر فروپاشی سریع قرار گرفته و نابودی اسرائیل تنها مسئله زمان است و گذشت روزها این را ثابت می‌کند.