تحریم‌های زلنسکی علیه اتباع روسیه، بلاروس و اوکراین

 رئیس‌جمهور اوکراین حکم اجرای قطعنامه شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین درباره اعمال تحریم ها علیه ۱۹۸ نفر از جمله آندری کنچالوفسکی کارگردان روسی، آنجلینا ووک مجری تلویزیون، رودیون میروشنیک سفیر پیشین جمهوری خلق لوهانسک در روسیه و تعدادی از روزنامه‌نگاران روسی را صادر کرد.

در متن فرمان زلنسکی که روز یکشنبه در وب سایت دفتر ریاست جمهوری اوکراین منتشر شد، آمده است: بر اساس ماده ۱۰۷ قانون اساسی اوکراین، به عنوان رئیس جمهور حکم به اجرای قطعنامه مصوب ۱۵ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۵ دی) شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در مورد استفاده از تدابیر ویژه اقتصادی و سایر محدودیت‌های شخصی (تحریم‌ها) علیه اشخاصی که نام آنها در لیست پیوست این حکم آمده است را صادر می‌کنم. این سند از روز انتشار، لازم‌الاجرا است.

در لیست سیاه زلنسکی علاوه بر اتباع روسی، اسامی چند تبعه کشور اوکراین از جمله دیانا پانچنکو (روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون)، واسیل واکاروف (تحلیلگر سیاسی) و ولادیمیر سرگیینکو (نویسنده) هم گنجانده شده است.

همچنین نام گریگوری آزارنون روزنامه‌نگار بلاروسی و الکساندر اوسنکو مدیرکل کانال تلویزیونی اس تی وی بلاروس نیز در این لیست آمده است.

این تحریم‌ها برای مدت ۱۰ سال اعمال می‌شود و شامل مسدود کردن حساب‌ها، تعلیق فعالیت‌های اقتصادی و مالی، توقف تبادلات و همکاری‌های فرهنگی، ممنوعیت ورود به اوکراین، لغو جوایز دولتی اوکراین و... است.

لیست قبلی اسامی تحریم‌شدگان دولت اوکراین روز ۷ ژانویه (۱۷ دی) اعلام شد که شامل ۱۱۷ نفر از جمله نیکیتا میخالکوف (کارگردان) و فیلیپ کرکوروف (خواننده پاپ) بود.

 زلنسکی روز ۷ ژانویه (۱۷ دی) بر اساس تصمیم شورای امنیت ملی و دفاع این کشور دستور اعمال تحریم‌ها علیه ۱۱۹ شخصیت سرشناس روسیه و سه نفر اوکراینی را صادر کرد.

تحریم‌های زلنسکی علیه اتباع روسیه، بلاروس و اوکراین

وی در سخنرانی شبانه خود در ۷ ژانویه گفت: لیستی از تعداد زیادی از شهروندان روسیه و افراد مرتبط با دولت این کشور تهیه شده است که جنگ را توجیه یا به تداوم آن کمک می‌کنند و از دولت روسیه به خاطر این کار، تجلیل به عمل می‌آورند در اختیار داریم.

وی افزود: امروز، اولین لیست تحریمی از این دست آماده است و تصمیمات بعدی در مورد اعمال تحریم‌ها علیه این افراد را به دنبال خواهد داشت.