واکنش کشور‌های مختلف به قرآن سوزی در سوئد

 وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد: اقدام یکی از راست گرایان افراطی در سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم درشهر استکهلم سوئد را محکوم می‌کنیم و در مورد گسترش اقداماتی که باعث بی حرمتی به ادیان و تشدید خشونت‌ها شود، هشدار می‌دهیم.

امارات متحده عربی نیز در بیانیه خود ضمن محکومیت این اقدام بر ضرورت احترام به نماد‌های دینی و خودداری از نفرت‌پراکنی از راه تعرض به ادیان و مقدسات تأکید کرد.

الازهر مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ما مسئولیت کامل تکرار هتک حرمت به مقدسات اسلامی و تحریک مسلمانان در سراسر جهان را متوجه مقامات سوئدی می دانیم.

مجمع جهانی علمای مسلمان با صدور بیانیه‌ای سوزاندن یک نسخه از قرآن کریم با موافقت و مجوز دولت سوئد را به شدت محکوم کرد. مجمع جهانی علمای مسلمان اعلام کرد: از دولت‌های اسلامی می‌خواهیم با احضار سفرای سوئد و درخواست عذرخواهی این کشور، موضع قاطعی بر ضد اقدام دولت سوئد اتخاذ کنند.

عربستان در موضع ثابت خود درباره اهمیت «گسترش ارزش‌های گفتگو و تسامح و هم‌زیستی و مبارزه با نفرت‌پراکنی و افراط‌گرایی» تأکید کرد.

وزارت امور خارجه مغرب مداخله (کشور‌های اسلامی) برای جلوگیری از ضربه زدن به قرآن کریم و نماد‌های مذهبی مقدس برای مسلمانان را خواستار شد.

این وزارتخانه تاکید کرد این اقدام شنیع که احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان را تحت تاثیر قرار داده است، به خشم و نفرت بین ادیان و مردم دامن می‌زند. این منبع افزود ارزش‌های تساهل و همزیستی ایجاب می‌کند استاندارد‌های دوگانه را کنار گذاشت و با قاطعیت و سخت‌گیری با هر آنچه که بر مقدسات ادیان و احساسات پیروان آن‌ها تأثیر می‌گذارد، برخورد شود.

وزارت امور خارجه قطر روز شنبه اعلام کرد: اقدام مقامات سوئد در اعطای مجوز برای برگزاری تظاهرات شماری از راست گرایان افراطی برای آتش زدن قرآن کریم را محکوم می‌کنیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم به مسئولیت خود برای جلوگیری از ایجاد انزجار و خشونت عمل کنند. قطر نیز بر مخالفت کامل با هرگونه نفرت‌پراکنی بر پایه عقاید و ادیان و نژاد‌ها و درگیر کردن مقدسات در امور سیاسی تأکید کرد و هشدار داد که شاهد افزایش موج اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در اروپا هستیم.

واکنش کشور‌های مختلف به قرآن سوزی در سوئد

وزارت خارجه اردن و سازمان اوقاف این کشور نیز با انتشار بیانیه‌های جداگانه این اقدام را به شدت محکوم کردند و آن را یک جرم و اهانت به احساسات مذهبی همه مسلمانان جهان دانستند و تأکید کردند که مبارزه با افراط‌گرایی یک مسئولیت جمعی است که همه باید به آن پایبند باشند.

گروه انصارالله نیز با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را یک اقدام خصمانه علیه اسلام و مسلمانان و نشانه ورشکستگی اخلاقی و سیاسی حکومت‌های غربی و مسئولیت پیامد‌های این «رفتار رذیلانه و غیر مسئولانه» را متوجه حکومت سوئد دانست.

جنبش حماس نیز در بیانیه خود این اقدام را موجب پدید آمدن فضای مناسب برای افراط‌گرایی شمرد و به شدت محکوم کرد.

ایران، ترکیه، مراکش، کویت، سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری نیز در بیانیه‌های مشابهی این اقدام را محکوم کردند.

پلیس سوئد دیروز شنبه به یک فرد تندروی سوئدی مجوز داد نسخه‌ای از قرآن کریم را در مقابل سفارت ترکیه بسوزاند.

پیش‌تر در اوایل آذرماه نیز افراد ناشناسی مسجد استکلهم در سوئد را هدف حمله اسلام‌هراسانه قرار دادند و در اقدامی بی‌شرمانه نسخه‌ای از قرآن کریم را در ورودی این مسجد آویزان کردند. این مسجد در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، تصویر مربوط به این حمله و آویختن قرآن کریم با زنجیر در ورودی مسجد را منتشر کرد.