آمریکا در عراق چه غلطی می کند؟

پس از اینکه آمریکا در جنگ نظامی و نرم و استفاده از تروریسم در عراق شکست خورد، این بار از رهگذر فشار اقتصادی در پی ضربه زدن به این کشور است.

خبرگزاری «براثا» گزارش داد، هم اکنون در عراق ، دولتی روی کار آمده است که با آمریکا هم نظر نیست و به همین دلیل این کشور با فشار اقتصادی در تلاش است اشغالگری خود را از قالب نظامی به اقتصادی تغییر دهد.

فاضل موات از رهبران ائتلاف دولی القانون عراق در این زمینه گفت: آمریکا از اشغالگری نظامی در پایگاه عین الاسد یا داخل منطقه سبز عبور کرده است و به اشغالگری نظامی-اقتصادی روی آورده است.

آمریکا در عراق چه غلطی می کند؟

موات تأکید کرد، هژمونی اقتصادی، به اشغالگری نظامی آمریکا در عراق افزوده شده است؛ گذشته از هژمونی اجتماعی که برخی از نهادهای وابسته به واشنگتن در این کشور ایجاد کرده‌اند و زمانی که دولت عراق بخواهد قراردادی با شرکتهای غیر آمریکایی منعقد کند، واشنگتن از مهره‌های خود در این زمینه استفاده می‌کند.

این سیاستمدار عراقی ادامه داد، هژمونی آمریکا امروز در عراق، هژمونی نظامی-اقتصادی و اجتماعی است.

عدی عبدالهادی از رهبران ائتلاف الفتح هم در این زمینه گفت: تمامی داده‌ها نشان می‌دهد که وزارت خزانه‌داری آمریکا افزایش نرخ دلار را رهبری می‌کند و از طریق کاهش تزریق دلار این کار را انجام می‌دهد.

عبدالهادی بر این باور است که آنچه رخ می‌دهد، باجگیری واضح آمریکا از دولت عراق است که در دو پرونده مهم این کار را انجام می‌دهد: روابط بغداد با کشورهای همسایه و قطع هر گونه ارتباط اقتصادی چین وعراق از طریق طرح یک کمربند، یک جاده که این مسئله برای واشنگتن بسیار مهم است.