عصبانیت رژیم صهیونیستی از اتحادیه اروپا

 آریل کهانا، خبرنگار روزنامه عبری زبان "یسرائیل هیوم" در خبر اصلی این روزنامه اعلام کرد، اسرائیل به شدت از اتحادیه اروپا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی به دلیل بازدید ده‌ها تن از دیپلمات‌های این کشورها از مسجد الاقصی انتقاد کرد.

کهانا نوشت، بازدید روز چهارشنبه از مسجد الاقصی، بدون هماهنگی با اسرائیل و با نادیده گرفتن "کنترل" آن بر مسجد الاقصی به شکل خاص و به طور کلی بر قدس انجام شد و ۳۰ نماینده از اعضای اتحادیه اروپا و نیز کانادا، استرالیا و آرژانتین در این بازدید شرکت کرده و با مدیریت اوقاف دیدار کردند و اسرائیل را نادیده گرفتند.

این خبرنگار اسرائیلی در ادامه نوشت، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در رام‌الله به این بازدید مبادرت ورزید؛ اما آن را اعلام نکرد، در مقابل شرکت‌کنندگان این موضوع را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

کنسولگری انگلیس در حساب کاربری خود در تویتر نوشت: ما همراه با برخی دیپلمات‌های هم نظر با خودمان، در بازدید از مسجد الاقصی شرکت کردیم تا حمایت خود را از قیمومیت اردن بر مکان‌های مقدس مسیحی و اسلامی در قدس نشان دهیم، ما به حمایت از امور مربوط به وضعیت تاریخی موجود که به هر سه دین اجازه فعالیت در بخش قدیمی را می‌دهد، ادامه می‌دهیم.

این کنسولگری در ادامه تاکید کرد، اسرائیل از بازدید از این مکان حساس خشمگین است.

سخنگوی وزرات خارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با روزنامه یسرائیل هیوم گفت، "این بازدید غیرمسؤولانه بوده و می‌تواند به تحریک منجر شود".

او افزود: "وزارت خارجه به رایزنی با کانال‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهد تا مانع اقداماتی تنش‌زا شود، همچنین این وزارتخانه خطرات این اقدامات را برای اتحادیه اروپا شرح داد".

این بازدید که را یسرائیل هیوم آن را "خلاف قاعده و اصول" توصیف کرد، یک روز پس از ممانعت اسرائیل از ورود سفیر اردن در اراضی اشغالی به مسجد الاقصی و دو هفته پس از یورش ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به این مسجد انجام شد.

این روزنامه عبری در ادامه نوشت، به نظر می‌رسد هدف این دیپلمات‌ها انتقال این پیام بوده که از نظر آنها اردن مسؤول تدابیر و امور حرم قدسی (مسجد الاقصی) است و آنها مخالف اقدامات اسرائیل هستند که از نظر آنها کنترل اسرائیل در این مکان را تقویت می‌کند.

عصبانیت رژیم صهیونیستی از اتحادیه اروپا

ران یشای، سفیر سابق رژیم صهیونیستی در قزاقستان که به عنوان مشاور سیاسی وزارت خارجه این رژیم نیز فعالیت داشت، در واکنش به بازدید هیئت اروپایی از مسجد الاقصی گفت: "این رفتار غیرمسؤولانه سفیر اردن که "بر خلاف ضوابط" و بر خلاف سایر بازدیدکنندگان سیاسی مسجد بدون هماهنگی با پلیس (رژیم صهیونیستی) وارد مسجد الاقصی شد، موجب انتشار عکس‌های شرم‌آوری از هیئت نمایندگان اروپایی شد".

یشای در ادامه مدعی شد، "اسرائیل کنترل مسجد الاقصی را دارد و وضعیت به این شکل باقی خواهد ماند؛ اما اینکه نمایندگان کشورهایی از اروپا با تل‌آویو و اطراف آن به عنوان عرصه‌ای بین‌المللی برخورد می‌کنند، باید متوقف شود و اسرائیل ابزارهایی برای اطمینان از آن در اختیار داشته و ما به دولت اعتماد داریم چراکه می‌داند چگونه این کار را انجام دهد".