آغاز روند کاهشی قیمت ارز در عراق

 با تشدید اقدامات «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق برای مهار قیمت ارز ، قیمت دلار در بازار‌های این کشور روند کاهشی به خود گرفت.

به گزارش روزنامه رسمی «الصباح» عراق، قیمت ارز که در بازار‌های عراق از ۱۶ هزار و ۷۰۰ دینار عبور کرده بود، در پایان روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) کم‌تر از ۱۶ هزار دینار معامله شد. قیمت رسمی دلار در عراق ۱۴۷۰ دینار است و دولت می‌کوشد که قیمت بازار آزاد را به این مبلغ بازگرداند.

دولت عراق در روز‌های اخیر با صدور ۷ بخشنامه تلاش کرد که با همکاری بخش خصوصی مانع از افزایش قیمت کالا‌ها و تورم به علت افزایش قیمت ارز در بازار آزاد شود. از جمله مصوبات دولت در این باره، فروش دلار به قیمت ۱۴۶۰ دینار برای تاجران خرده‌پا توسط بانک تجاری عراق و اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به این منظور بود.

«محمد شیاع السودانی» اخیرا در این باره با رؤسای اتاق‌های بازرگانی عراق تشکیل جلسه داد و تأکید کرد که دولت در پی تقویت بخش خصوصی و افزایش سهم آن در اقتصاد کشور است. از سوی دیگر، نخست‌وزیر عراق روز گذشته رئیس بانک مرکزی و رئیس بانک تجاری عراق را برکنار کرد.

آغاز روند کاهشی قیمت ارز در عراق

نخست وزیر عراق گفت که رؤسایی که در بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منصوب شدند، مهارت‌هایی دارند و برای کاهش قیمت ارز تلاش خواهند کرد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعدد از اصلی‌ترین علل افزایش قیمت ارز را اقدامات بانک فدرال امریکا برای جلوگیری از پول‌شویی و انتقال ارز از عراق به کشور‌های همسایه دانستند. با وجود این، نخست وزیر عراق، روز شنبه طی اظهاراتی افزایش قیمت ارز را نتیجه اقداماتی سختگیرانه و لازم برای اصلاح اقتصادی عراق دانست و از آن حمایت کرد.