به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، حضور نماینده گروهک تروریستی منافقین در جمهوری آذربایجان با نظر مستقیم مقامات اطلاعاتی و جاسوسی تل آویو، در واقع گام نخست تبدیل آذربایجان به خانه امن جدیدی برای تروریستها بود که از طرحی بزرگ، پرده بر می داشت.

بعدها نماینده منافقین در مصاحبه ای با تلویزیون ANS TV جمهوری آذربایجان در سال ۱۳۹۰ سابقه حضور این گروهک در آذربایجان را به ۹ سال قبل از آن مربوط دانست. در نهایت پس از مذاکرات مقامات بلندپایه اسرائیلی با " الهام علی اف " رئیس جمهوری آذربایجان وی ضمن موافقت با استقرار منافقین در این کشور، موضوع را به وزارت امنیت جمهوری آذربایجان(MTM) ارجاع داد تا با مذاکراتی که با موساد انجام می دهند در خصوص نحوه استقرار منافقین در این کشور تصمیم گیری کنند.

بیشتر هماهنگی بین مقامات آذربایجان و اسرائیل توسط " یوآد آبراهاموف " نماینده مجلس جمهوری آذربایجان انجام می شود. پس از مذاکرات اولیه موساد و وزارت امنیت آذربایجان پایگاهی در کنار شهر " مینگه چویر " که محل رزمایش نظامیان بود برای استقرار منافقین در نظر گرفته شد. اولین گروه از منافقین که بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر بودند در این پایگاه مستقر شدند و همچنان در آن به سر می برند.

در پی رایزنیهای گسترده مقامات اسرائیلی سران بلندپایه جمهوری آذربایجان موافقت کردند که تعداد بیشتری از عناصر گروهک منافقین در این کشور مستقر شوند. در همین راستا ۲۰ اتوبوس حامل ۷۰۰ نفر از منافقین در سال ۱۳۹۰ از عراق خارج شدند و با توجه به مذاکرات موساد با دستگاه امنیتی اقلیم کردستان و نظر به اینکه منافقین با توجه به قرار داشتن در فهرست گروهکهای تروریستی امکان جابجایی از طریق هوایی را نداشتند، از مسیر اقلیم کردستان با هماهنگی دستگاه امنیتی اقلیم و سازمان امنیت ترکیه از خاک ترکیه وارد گرجستان شدند و سپس از طریق تفلیس وارد گنجه در جمهوری آذربایجان شدند. سپس منافقین در پایگاهی که از قبل در شهر داش کسن(Dash Kasan) آماده شده بود استقرار یافتند. در حال حاضر ۸۶ نفر از اعضای این گروهک تروریستی در دو شهر داشکسن و مینگه چویر که اکثریت قریب به اتفاق آن از رده های پایین منافقین هستند مستقر می باشند.

با توجه به انتقال بسیاری از منافقین از اردوگاه اشرف و استقرار آنها در اطراف فرودگاه بغداد(اردوگاه لیبرتی) و نظر مستقیم مقامات تل آویو، " سنابرق زاهدی " عضو شورای عالی گروهک منافقین در اواخر ماه می ۲۰۱۲ با حضور در باکو ضمن مذاکره با مقامات بلند پایه آذربایجان، حمایت آنها را برای استقرار ۲ هزار نفر از منافقین جلب کرد. مطابق هماهنگی به عمل آمده منافقین مستقر شده در این دو شهر آموزش های پیشرفته لازم را در جنگ های چریکی، اقدامات جاسوسی، بمب گذاری، فعالیتهای مخابراتی و عملیاتهای تروریستی در حال سپری کردن هستند تا در موقع لزوم به داخل ایران اعزام شوند.

هم اکنون سوال اینجاست که منافقین با توجه به سابقه حدود ۱۶ هزار ترور که در داخل ایران دارند و بخش بزرگی از آنان را طی انتشار اعلامیه ای بر عهده گرفته اند چگونه در آذربایجان استقرار پیدا کرده اند؟ آیا باید انکار دیپلماتیک مقامات آذربایجان را باور کرد؟ چرا جمهوری آذربایجان به همسایه ضد امنیتی برای ایران تبدیل شده است؟