حمله وزیر خارجه فرانسه به «بشار اسد»

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه امروز (سه شنبه) در سخنانی که نشان از خشم غرب نسبت به کشورهای منطقه به خصوص سوریه داشت، به بشار اسد ، رئیس‌جمهور این کشور حمله کرد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، کولونا در ادامه سخنان خود ادعا کرد: «بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باید در پی «صدها هزار کشته» و «استفاده از سلاح‌های شیمیایی» در جریان جنگ داخلی این کشور محاکمه شود.» این درحالی است که سوریه بارها تاکید کرد کشورهای غربی به تروریست‌های داعش سلاح شیمایی داده و آن‌ها علیه مردم سوریه از آن سلاح‌ها استفاده کردند.

اسد هفته گذشته با حضور در اجلاس سران اتحادیه عرب، سازمانی بین المللی که به مدت یک دهه از حضور در آن منع شده بود، به صحنه منطقه بازگشت. کولونا با این وجود گفت: پاریس سیاست خود را در قبال حاکم سوریه تغییر نخواهد داد و او  لغو تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه مطمئنا برنامه ریزی نشده است. وزیر خارجه فرانسه مدعی شد تغییر نگرش فرانسه به خود اسد و تغییر رفتار او بستگی دارد.

حمله وزیر خارجه فرانسه به «بشار اسد»

پیش از این انگلیس و آمریکا نیز از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و عادی سازی روابط با دمشق استقبال نکرده و از این مساله خشمگین شدند. از زمان تصمیم گیری برای حضور مجدد سوریه در نشست‌های اتحادیه عرب، کشورهای غربی احساس سرخوردگی و شکست از این مساله کردند.