اخطار ژاپن درباره انهدام موشک‌های کره شمالی

وزارت دفاع ژاپن دوشنبه پس از اینکه کره شمالی از طرحی برای پرتاب ماهواره بین ۳۱ می‌تا ۱۱ ژوئن به ژاپن خبر داد، گفت: ژاپن قصد دارد هر موشک کره شمالی را که قلمرو این کشور را نقض کند منهدم کند و در حال آماده سازی برای انجام این کار است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کره شمالی می‌گوید اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود را تکمیل کرده و کیم جونگ اون، رهبر کیم جونگ اون، آماده سازی نهایی برای پرتاب آن در مدار را تایید کرده است.

تحلیلگران می‌گویند یک ماهواره نظامی توانایی نظارتی کره شمالی را افزایش می‌دهد و توانایی آن را برای حمله به اهداف در صورت وقوع جنگ بهبود می‌بخشد.

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما پاسخی کوبنده علیه موشک‌های بالستیک و دیگر موشک‌هایی که تأیید شده و در خاک ما فرود می‌آیند، انجام خواهیم داد».

این وزارتخانه اعلام کرد که از موشک استاندارد-۳ (SM-۳) یا موشک پاتریوت PAC-۳ برای انهدام یک موشک کره شمالی استفاده خواهد کرد.

کره شمالی همچنین در ماه‌های اخیر یک سری آزمایش‌های موشکی و تسلیحاتی از جمله یک موشک بالستیک قاره‌پیما جدید با سوخت جامد انجام داده است.

یک مقام گارد ساحلی گفت، کره شمالی گارد ساحلی ژاپن را از پرتاب برنامه ریزی شده موشک بین ۳۱ می‌تا ۱۱ ژوئن مطلع کرده است.

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه ژاپن، گفت هرگونه پرتاب توسط کره شمالی، حتی اگر پرتاب ماهواره نامیده شود، بر ایمنی شهروندان ژاپنی تأثیر می‌گذارد.

اخطار ژاپن درباره انهدام موشک‌های کره شمالی

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: دولت متوجه است که این احتمال وجود دارد که ماهواره از خاک کشور ما عبور کند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن به خبرنگاران گفت هرگونه پرتاب موشک کره شمالی نقض جدی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.