وزیر خارجه لیبی به مردم کشورش خیانت کرد

عبدالباری عطوان ، سردبیر روزنامه رای الیوم و تحلیلگر مشهور عرب نوشت: نجلاء المنقوش با دیدار با الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به مردم لیبی خیانت کرد ونوادگان شهید عمر مختار این اشتباه بزرگ را نخواهند بخشید. 

به گزارش پایگاه اینترنتی رای الیوم، وی در یادداشتی افزود: اکثریت قریب به اتفاق «انقلابهای» موسوم به «بهار عربی» که در سال ۲۰۱۱ منطقه عربی را درنوردید، با برنامه ریزی و حمایت آمریکا و برخی از دولت‌های اروپایی و عربی و با همکاری برخی گروه‌های اسلام سیاسی برای سرنگونی رژیم‌های عربی که همیشه در مقابل عادی سازی با رژیم اشغالگر ایستاده اند و با قدرت در سنگر مقاومت فلسطین ایستاده اند و خواستار قیمت‌های عادلانه برای نفت و اتخاذ سیاست‌های مخالف فرقه گرایی و سلطه آمریکا بوده اند، به وقوع پیوست که در صدر این کشور‌ها لیبی قرار دارد که این روز‌ها پس از رونمایی از دیدار وزیر امور خارجه دولت وحدت ملی در طرابلس، خانم نجلا المنقوش با الی کوهن در پایتخت ایتالیا به منظور فراهم کردن مقدمات پیوستن به روند صلح ابراهیم در صدر خبر‌ها قرار گرفته است. 

ادعای بی اطلاعی دولت لیبی از این دیدار با واقعیت متناقض است

دولتی که رهبری آن را عبدالحمید الدبیبه برعهده دارد به دروغ مدعی شد که از قبل از این دیدار مطلع نبوده و این ملاقات تصادفی بوده است، درحالی که وزیر امور خارجه اسرائیل تاکید کرده است این دیدار که هفته گذشته در رم برگزار شد پس از یک سلسله تماس‌ها با وزیر خارجه ایتالیا برای ترتیب دادن آن به شرط محرمانه بودن و در تلاش برای حمایت آمریکا از این دولت در برابر مخالفان خود از طریق دروازه اسرائیل صورت گرفت. 

عطوان نوشت: اگر آقای الدبیبه به ادعای خود از جلسه بی اطلاع بوده و تصمیمات ایشان مبنی بر برکناری خانم منقوش از سمتش و تشکیل کمیته‌ای برای تحقیق، مجازاتی برای ایشان بوده است، چرا فرار او را از فرودگاه معیتیقه و با نظارت فرمانده نیرو‌های امنیتی، با هواپیمای شخصی به استانبول «تسهیل» کرده است؟ و اگر او در گفتار خود صادق است، چرا او را از این سفر منع نکرد، و چه کسی هواپیمای شخصی را برای او تامین کرد؟

دولت لیبی ابزاری در دست صهیونیست‌ها

ما نمی‌دانیم این لقب «وطن پرستانه» برای دولتی که وزیر امور خارجه آن دو ساعت با وزیری ملاقات می‌کند که ادعا می‌کند آنان را به رسمیت نمی‌شناسد، با آن رابطه برقرار نمی‌کند و هرگونه ملاقات با مقاماتش را ممنوع می‌کند، از کجا آمده است؟

به اصطلاح انقلاب لیبی که رژیم سرهنگ معمر قذافی را سرنگون کرد، از همان روز اول از حمایت نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه که به صهیونیستی بودن معروف است و «برنارد هنری لیوی»، دست راست او برخوردار بود که در کتابش در مورد نقش خود در تحریک به دخالت هواپیما‌های ناتو به خود می‌بالد و این کار را در راستای وفاداری و خدمت به رژیم اشغالگر اسرائیل انجام داد و پیشبینی کرد که «دولت انقلابی» در دوران پس از قذافی از جمله نخستین کشور‌هایی خواهد بود که روابط خود را عادی سازی می‌کند و رهبران انقلابیون او را حامل پیامی به کابینه تل آویو کرده اند. 

حمایت نوادگان عمر مختار از فلسطین

نوادگان شهید عمر مختار، رهبر تاریخی لیبی، از زمانی که این خبر عادی سازی منتشر شد، در پایتخت، طرابلس و اکثر شهر‌های لیبی با برافراشتن پرچم‌های فلسطین و سردادن شعار، در سراسر شب گذشته در حمایت از فلسطین و نیرو‌های مقاومت به خیابان‌ها آمدند و محاکمه خانم منقوش و سرنگونی حکومت او را خواستار شدند و این از این ملت عربی و مسلمان اصیل عجیب نیست. 

«انقلابیون» صد‌ها میلیارد از ثروت مردم لیبی را ربودند، کشور را به یک هرج و مرج خونین تبدیل کردند و برای تقسیم آن به چند رژیم تلاش کردند و این مردم را از امنیت، ثبات و کمترین سطح زندگی مناسب محروم کردند و صد‌ها هزار نفر از مردم خود را به کشور‌های همسایه آواره کردند.

وزیر خارجه لیبی به مردم کشورش خیانت کرد

ذخایر نفت و گاز لیبی، عامل طمع غرب به سلطه بر لیبی

سردبیر رأی الیوم نوشت: ما از روز اول گفتیم که مردم لیبی قربانی توطئه‌ای برای تکه تکه کردن کشورشان، از بین بردن امنیت و ثبات آن و گرسنگی دادن به مردم آن بوده اند، در حالی که کشورشان دارای ذخایر گاز و نفت است که بزرگترین ذخایر شمال آفریقا به شمار می‌آید و برای اجرای این توطئه خونین، نیروی هواپیما‌های ناتو و و موشک‌های مرگبار آن، دروغ «دموکراسی» به کار گرفته شد. 

دولت وحدت ملی مرتکب گناه عادی سازی شد و پشت وزیر امور خارجه خود پنهان شد سپس از آن شانه خالی کرد، اما این فریب، فرزندان عمر مختار را که از او الگوبرداری می‌کنند و از میراث ملی قهرمانانه و شریف او دفاع می‌کنند، فریب نمی‌دهد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه باید خانم منقوش را با هواپیما به طرابلس بازگرداند تا در اسرع وقت در یک کمیته مستقل غیر وابسته به دولت همدست آن مورد بازجویی قرار گیرد، در غیر این صورت او یکی از شرکت کنندگان در این جنایت و پنهان کنندگان یکی از برجسته‌ترین عاملان آن، خواهد بود. 

عبدالباری عطوان در پایان نوشت: ما از همان روز اول با تهاجم و ویرانی لیبی مخالفت کردیم و به تهدید‌ها اهمیت ندادیم و درباره نقشه مخرب غرب و دست اندرکاران آن برای تجزیه کشور و غارت ثروت آن هشدار دادیم و این واقعیتی است که روشن شده است، هرچند دیر... و این چیزی است که ملت اصیل لیبی با آن مقابله می‌کند.