محورهای مذاکرات بن سلمان در انگلیس

 افرایم هاردکسل، نویسنده انگلیس ی در مقاله‌ای در روزنامه دیلی میل چاپ این کشور نوشت، چارلز سوم، پادشاه انگلیس به صورت منظم به ریاض سفر می‌کرد تا جایی که مراسم نمایشی رقص شمشیر عربستان را به خوبی یاد گرفته و یک بار هم آن را با لباس سنتی عربستان اجرا کرد.

 به گفته منابع انگلیسی، از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان برای سفر به انگلیس در پاییز دعوت شده تا به تقویت توافق تجاری بزرگ با منطقه خلیج فارس کمک کند. با وجود اینکه این سفر به صورت رسمی اعلام نشده؛ اما برخی گزارش‌ها حاکی از این است که دیدار با چارلز سوم در راس برنامه‌های این سفر قرار دارد، همچنین ولیعهد عربستان مذاکرات سطح بالایی با ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس درباره توافق تجارت آزاد پیشنهادی در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با شورای همکاری خلیج فارس خواهد داشت.

برخی منابع دولتی اعلام کردند، از بن سلمان دعوت شده؛ اما کابینه انگلیس تاریخ دعوت یا سفر را تایید نکرده و پیش‌بینی می‌شود پس از دیدارهای تشریفاتی بن سلمان به سفر تفریحی خود ادامه دهد.

پس از آنکه بن سلمان در سال ۲۰۱۷ ولیعهد شد، چارلز که در آن زمان ولیعهد انگلیس بود، همراه با پسرش ویلیام در یک ضیافت شام میزبان او بودند و روز بعد نیز بن سلمان ضیافت شامی با ملکه داشت و شاهزاده اندرو از سفارت عربستان بازدید کرد.

در مقاله یاد شده آمده است، اینکه الآن از بن سلمان در لندن به همان گرمی استقبال نشود، برای عربستان تحقیر تلقی می‌شود؛ اما مشخص است که دولت انگلیس می‌خواهد روابط سیاسی و دیپلماتیک قوی‌تری با عربستان داشته باشد.

سال گذشته کمی پس از آغاز عملیات روسیه علیه اوکراین، بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس همزمان با افزایش قیمت نفت، در ریاض مذاکراتی با محمد بن سلمان داشت و از بن سلمان برای حضور در مراسم تشییع ملکه الیزابت دوم در سپتامبر ۲۰۲۲ دعوت شد؛ اما او نرفت و یک عضو دیگر از خاندان حاکم عربستان به جای او در مراسم شرکت کرد.

محورهای مذاکرات بن سلمان در انگلیس

دعوت از بن سلمان برای سفر به لندن در پاییز به شکل گسترده‌ای در رسانه‌های انگلیسی بازتاب داشت و برخی روزنامه‌های این کشور آن را بسیار بااهمیت، دیر هنگام و با هدف تقویت روابط دفاعی دو کشور دانسته و احتمال دادند که موجب تقویت صادرات انگلیس به این بازار بزرگ شود.

در مقاله دیگری که روزنامه تایمز ماه اوت منتشر کرد، آمده است، دولت انگلیس تلاش می‌کند حمایت عربستان را جهت امضای توافق تجاری زودهنگام با شورای همکاری خلیج فارس که ریاض در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند، به دست آورد.

در این مقاله آمده است، استقبال دوباره از بن سلمان که با هیئتی عالی‌ رتبه به لندن سفر می‌کند، جنجال‌آفرین خواهد شد، این اولین بار در طول چند سال گذشته است که بن سلمان به انگلیس سفر می‌کند.

همچنین در این مقاله به نقل از یک مسؤول دولت انگلیس آمده است، عربستان شاهد تحول بسیار پرشتابی به همان شکلی است که دوبی ۱۰ یا ۱۵ سال قبل شاهد بود و این شرایط فرصت بزرگی را برای بخش خدمات انگلیس در حوزه‌های مهندسی معماری، خدمات مصرفی و حقوقی فراهم می‌کند.