دلیل تشکر «زلنسکی» از «ماکرون»؟

سران اوکراین و فرانسه روز یکشنبه  در تماس تلفنی در خصوص کریدور غلات در دریای سیاه و آخرین تحولات مناطق عملیاتی با روسیه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش وبگاه «رادیو بین‌المللی فرانسه»، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین پس از گفت‌و‌گو با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود در شبکه‌های اجتماعی گفت:«ما راه‌های تضمین عملکرد کریدور غلات و افزایش امنیت منطقه اودسا را مورد بحث قرار دادیم.»

ارتش اوکراین حملات پهپادی به مواضع روسیه را تشدید بخشیده‌ است که اکثر این حملات ناموفق بوده است و سامانه‌های پدافند هوایی ارتش روسیه این  پهپادها را ساقط می‌کنند و یا این‌که این پهپادها به وسیله ابزار جنگ الکترونیک از بنی می‌روند.

دلیل تشکر «زلنسکی» از «ماکرون»؟

بر اساس این گزارش، زلنسکی همچنین ازماکرون به خاطر کمک نظامی فرانسه به کی‌یف تشکر کرد .این گفت‌‌وگو در حالی صورت گرفت که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه  قرار است روز دوشنبه با « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در تفرجگاه «سوچی» روسیه در دریای سیاه به امید احیای توافق غلات دیدار کند.

پس از فروپاشی توافق با میانجیگری سازمان ملل در ماه ژوئیه، روسیه حملات خود را به مناطق جنوبی اودسا ومیکولایف در اوکراین، محل بنادر و زیرساخت هایی که برای حمل و نقل غلات حیاتی هستند، افزایش داده است.

ارتش اوکراین علی‌رغم میلیاردها دلار تسلیحات مختلفی که از کشورهای غربی برای نبرد با روسیه دریافت می‌کند، نتوانسته پیشرفت چشمگیری را در مقابل ارتش روسیه به دست آورد و بسیاری از تحلیلگران پیروزی این کشور در مقابل روسیه را بعید می‌دانند.