روسیه سفیر ارمنستان را احضار کرد

وزارت امور خارجه روسیه سفیر ارمنستان را به دلیل سخنان خصمانه ای که طی روزهای اخیر باعث شده این کشور که به طور رسمی متحد مسکو است، از کرملین فاصله بگیرد، احضار کرده است.

براساس گزارش پولتیکو، ایروان اوایل این هفته اعلام کرد که با افزایش حملات روسیه علیه زیرساخت‌های اوکراین حاضر است به این کشور کمک‌های بشردوستانه ارائه کند، در حالی که آنا هاکوبیان، همسر نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، در یک نمایش حمایتی نادر به اوکراین سفر کرد.

در همان زمان، ارمنستان که یکی از اعضای پیمان دفاعی سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو است  روز سه شنبه فرستاده خود را در این بلوک نظامی فراخواند. در تصمیم دیگری که توسط وزارت خارجه مسکو محکوم شد، ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد که هفته آینده میزبان رزمایش نظامی مشترک با نظامیان آمریکایی خواهد بود.

روسیه سفیر ارمنستان را احضار کرد

این اقدام چند روز پس از آن صورت گرفت که پاشینیان به روزنامه ایتالیایی La Repubblica گفت که در بحبوحه تشدید تنش ها با جهوری آذربایجان وابستگی ما به روسیه برای امنیت یک اشتباه بود. سازمان پیمان امنیت جمعی پیش از این با وجود درخواست های دولت این کشور، درخواست های ایروان را برای حمایت رد کرده است.