افشای موضعگیری سران رژیم صهیونیستی درباره توافق اسلو

 قید محرمانه بودن از بخشی از پروتکل جلسه کابینه برداشته شده و هنوز بخشی‌هایی از متن صورت‌جلسه به دلیل امنیتی منتشر نشده، بر این اساس بخش‌هایی از آن طی ۲۰ سال (یعنی ۵۰ سال از تاریخ توافق) و بخش‌های دیگری از آن ظرف ۶۰ سال (یعنی ۹۰ سال از تاریخ توافق) منتشر خواهند شد.

پروتکل جلسه فاش کرد، دو هفته قبل از امضای توافق، ۱۶ وزیر از توافق حمایت کرده و دو وزیر از دادن رای خودداری کردند و مذاکرات وزرا بر جزئیات توافق و تنظیم بندهای مختلف آن و نیز نگرانی‌ها از عدم پایبندی طرف فلسطینی متمرکز بود.

در جلسه یاد شده، وزرا و فرماندهان دستگاه امنیتی و ارتش رژیم صهیونیستی سناریوهای مختلفی را در صورت عدم ارائه پاسخی به درخواست‌های طرف اسرائیلی ارائه کردند، همزمان نگرانی‌هایی در خصوص اقدامات «غیر قانونی» بلوک راست رژیم صهیونیستی که مخالف توافق بود، وجود داشت.

از بحث و گفتگوها در این جلسه اینگونه استدلال می‌شود که کابینه رژیم صهیونیستی نهاد امنیتی و ارتش را در تمامی اقدامات و جزئیاتی که شرایط را برای اعلام اصول و امضای توافق اسلو فراهم کرد، مطلع نکرده و این همان مطلبی است که ایهود باراک، رئیس وقت ستاد کل ارتش این رژیم بیان کرد و نسبت به سناریوی آتی تشدید تنش با مقاومت، افزایش قدرت حماس در کرانه باختری و نیز ناتوانی دستگاه امنیتی در حفاظت از شهرک‌نشین‌ها هشدار داد.

اسحاق رابین، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در جلسه مذکور گفت، «این توافق آسانی نیست»، او در ابتدای سخنانش از توافق‌ها، سناریوها و آینده درگیری میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خبر داد و دوباره گفت، «هر توافقی با دولت خودگردان به دلیل شرایط البته نه در مورد تنظیم بلکه درباره چگونگی اجرا، پیچیده است، ما باید تمامی اجزای مختلف را با دیدی بسیار گسترده‌تر بررسی کنیم».

روشن است که رابین به طرف فلسطینی اعتمادی ندارد و در مورد توان آن در پایبندی به توافق مردد است، او همچنین بعید می‌دانست که طرف مقابل از مبارزه مسلحانه دست بردارد و با این حال اقدامی را در پیش گرفت، رابین معتقد بود طبق توافق «اسرائیل» بیشتر از  طرف فلسطینی امتیاز می‌دهد.

رابین در ادامه گفته، «چه جایگزین‌هایی در اختیار ما است؟ به سمت سوری‌ها برویم؟ اما در این مرحله هنوز در مورد این راه تصمیمی گرفته نشده شاید در آینده انجام شود، مساله فلسطین وجود دارد که روشن است امضای توافق با آنها حرکتی موقت است هرچند که این توافق برای اسرائیل نیز ساده و مطلوب نیست».

رابین در بخشی از مذاکره تلاش کرد با جزئیات میزان پیچیدگی شرایط جدید را اینگونه توضیح دهد که «وزرا! کار بسیار پیچیده است، وضعیت موجود راه‌حل‌های آسانی ندارد زیرا دولت خودگردان ایده‌ای پیچیده بود که زمانی ابداع شد که تقریبا هیچ شهرک‌نشین یهودی در کرانه باختری وجود نداشت، شهرک‌سازی به ویژه در مناطق مملو از ساکنان فلسطینی منجر به سخت شدن زندگی شد».

در مقابل شیمون پرز، وزیر خارجه وقت رژیم صهیونیستی برای توجیه لزوم و اهمیت امضای چنین توافقی برای این رژیم در اظهاراتی مدعیانه نسبت به «احتمال کنترل ایران بر کرانه باختری» هشدار داد و مدعی شد «باید بگویم این احتمال وجود دارد که کل فعالیت‌های سازمان آزادی‌بخش فلسطین از بین برود در آن صورت کرانه باختری با کنترل کامل حماس، ایرانی خواهد شد».

افشای موضعگیری سران رژیم صهیونیستی درباره توافق اسلو

شیمون پرز در ادامه گفت: «ما باید هشیار نیز باشیم، من واقعا جایگزینی در میان ملت عربی بهتر از ائتلاف فعلی موجود (سازمان آزادی‌بخش فلسطین) با تمامی عیب و نقص‌هایش نمی‌بینم، بیایید فرض کنیم سازمان آزادی‌بخش فرو بپاشد و از بین برود، در آن صورت اسرائیل با چه کسی گفتگو خواهد کرد؟ و ما با طرف فلسطینی بر سر چه چیزی مذاکره خواهیم کرد؟ اصلا اسرائیل با چه کسی مذاکره خواهد کرد؟»

وزیر خارجه وقت رژیم صهیونیستی که پیش از این با تخلیه شهرک‌ها در کرانه باختری و نوار غزه مخالفت کرده بود، در این جلسه حمایت خود را از پروژه شهرک‌سازی اعلام کرده و بر لزوم تداوم پروژه شهرک‌سازی و مخالفتش با کاهش یا تخلیه هر گونه شهرکی تاکید کرد و مدعی شد، «ما در توافق از هیچ منطقه‌ای دست نمی‌کشیم و قدس را به عنوان "پایتخت یکپارچه اسرائیل" حفظ خواهیم کرد، ما شهرک‌ها را تخلیه نخواهیم کرد و امنیت داخلی اسرائیل را تضمین می‌کنیم».

آریه درعی، وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی و از سران حزب حریدی «شاس» نیز که از شرکت در رای‌گیری خودداری کرد، خطاب به حاضران  در نشست گفت: «امیدوارم وزرا این را بفهمند، فکر می‌کنم برای مردمی که ما نماینده آنها هستیم، پذیرش اسلو و دست کشیدن از سرزمین دشوار است».

درعی درباره مساله امنیت نظر متفاوتی داشت، او گفت: «موافق هستم که مساله فلسطین یک معضل سیاسی بسیار دشوار است اما نمی‌فهمم چرا این موضوع خطر امنیتی برای اسرائیل ایجاد می‌کند، تهدید امنیتی سوریه است نه کشور فلسطین».

وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی افزود: «بیش از ۱۰۰ هزار شهرک‌نشین یهود را در کرانه باختری اسکان دادیم و این واقعیت را انکار می‌کنیم که امروز نمی‌دانیم امنیت آنها را چگونه تامین کنیم، صرف نظر از مشکل احساسی دور کردن آنها از این مناطق، یک مشکل هویتی وجود دارد که محور آن تورات است».

در بُعد امنیتی باراک، رئیس وقت ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی ضمن رد اینکه توافق اسلو امنیت را برای این رژیم ایجاد کند، درباره احتمال ناتوانی ارتش در تامین امنیت و آرامش برای شهرک‌نشین‌ها هشدار داد و گفت: «با همان بررسی اولیه متوجه مشکلات بسیار خطرناکی در تحقق امنیت در چارچوب این توافق چه در مرحله غزه یا اریحا و یا در مراحل جلوتر و آینده دور شدم.»

باراک سناریوی همکاری تنگاتنگ میان دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی و نهادهای امنیتی و پلیس فلسطین را کم‌اهمیت دانست و اعلام کرد که انتظار همکاری محدودی با طرف فلسطینی در حوزه امنیتی را دارد.

رئیس وقت ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد که «این توافق به پیدایش گروه‌ها و نیروهای فلسطینی "افراطی‌تری" منجر خواهد شد که برای لغو این توافق تلاش خواهند کرد و ارتش نیز در تامین امنیت و حفاظت از شهرک‌نشین‌ها هنگام انتقالشان به کرانه باختری با مشکلاتی مواجه خواهد شد».

در اینجا باراک از گزینه‌ها و سناریوهای دیگری گفت که انتشار تمامی آنها به مدت ۶۰ سال دیگر ممنوع است، او در پایان نیز گفت، «این مشکل ساده‌ای نیست، هرچقدر در آن عمیق می‌شویم و ابعاد مختلفش را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که شکل فعلی توافق نمی‌تواند اجرا شود چراکه تنظیم بندهای آن رکن اصلی توان فعلی ما برای مبارزه با "تروریسم" در کرانه باختری و غزه است».