به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، شاهزاده ساره بن طلال بن عبدالعزیز نوه بنیانگذار پادشاهی آل سعود و فرزند یکی از قدرتمندترین شاهزادگان عربستان که به باربی آلسعود ملقب است، در مصاحبه با روزنامه انگلیسی دیلیتلگراف عنوان کرد که از انگلیس درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.درخواست پناهندگی شاهزاده‌ای در این سطح از خاندان آل‌سعود قطعا موجب سردرگمی عربستانی‌ها و تهدید به اقدامات دیپلماتیک در این زمینه می‌شود.

ساره بن طلال عبدالعزیز ۳۸ ساله که اکنون به همراه چهار فرزند و دو سگش در سوئیتی چند خوابه در یک هتل پنج ستاره در لندن اقامت دارد، عنوان کرده است که مقامات ارشد عربستانی به دنبال آن هستند تا او را ربوده و به ریاض برگردانند، و در آن جا وی را محاکمه کنند. در حال حاضر یک تیم محافظ خصوصی از وی در این هتل محافظت می‌کند.او در مصاحبه‌ای که در موقعیتی محرمانه با «ساندی تلگراف»(ویژه‌نامه روزهای یکشنبه روزنامه دیلی‌تلگراف) انجام داده، گفته است: من الان بسیار هراسانم. آنها می‌دانند که من نمی‌توانم الان بازگردم. آنجا تهدیدی وجود دارد. این(کار من) سیلی به پادشاهی است.

او می‌افزاید: من از لحاظ جسمی مورد سوءاستفاده قرار گرفتم. من از لحاظ روحی مورد سوءاستفاده قرار گرفتم. دارایی‌های من بلوکه شد. آن‌ها من را به مخالفت و همکاری با ایران متهم کردند، آن‌ها هیچ چیز باقی نگذاشتند. آن‌ها از همه جهت مرا به چارمیخ کشیدند.

روز جمعه وکلای شاهزاده ساره، درخواست پناهندگی وی را به وزارت امور داخلی انگلیس تحویل داده‌اند. حالا وزرای کابینه انگلیس باید صحت ادعاهای وی را بررسی کرده و در صورت صحیح بودن آن، به او پناهندگی اعطا کنند. این پرونده برای انگلیس یک مشکل دیپلماتیک به شمار می‌آید چراکه مقامات سعودی خواهان تحویل وی به عربستان هستند.این شاهزاده متمرد سعودی همچنین عنوان کرده است که خاندان آل سعود او را از ارثنیز محروم کرده و شرط بررسی این پرونده را بازگشت وی به ریاض اعلام کرده است.

به نوشته دیلی‌تلگراف، درخواست پناهندگی این شاهزاده سعودی نشان‌دهنده تنش‌های درونی خاندان پادشاهی عربستان است. مرگ شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز» یکی از دلایلی است که ساره را وادار به ارائه درخواست پناهندگی کرده است، چراکه وی پیش از این تحت حمایت نایف که عموی وی و رقیب پدرش به حساب می‌آمد، قرار داشت.

درخواست پناهندگی این شاهزاده سعودی و بررسی این پرونده در انگلیس، میتواند به چالشی جدی در روابط دیپلماتیک میان انگلیس و عربستان بدل شود. پیش از این هم یکبار خبر پناهندگی ساره منتشر شده بود، اما مقامات عربستانی تلاش کرده بودند تا این خبر را از اساس تکذیب کنند.