به گزارش افکارنیوز به نقل از پرس تی وی، شیخ تیسیر التمیمی، مفتی سابق تشکیلات خودگردان فلسطین و رئیس شورای عالی قضایی القدس (بيت المقدس) که در روزهاي پاياني عمر عرفات در بيمارستان نظامي در فرانسه همراه وي بوده است، اين اظهارات را روز جمعه (۱۶ تیر، ۶ جولای) در شهر الخليل واقع در جنوب اراضي اشغالي کرانه باختري بيان کرد.

التمیمی گفت: " زمانی که من وارد پاریس شدم، او بیهوش و در کما بود، حضور من را حس نکرد. زمانی که وارد اتاق شدم وی در وضعیتی پیچیده قرار داشت، از ناحیه صورت دچار خون‌ریزی بود، در بخش مراقبت‌های ویژه(آی. سی. یو) بستری بود و یک سری دستگاه‌های پزشکی به وی وصل شده بود، نمی‌توانست تشخیص دهد در اطرافش چه می‌گذرد. "

رئیس شورای‌ عالی قضایی تشکیلات خوگردان افزود: " ساعاتی پس از مرگ وی، ما او را شستیم، به جسد وی نگاه کردم، خون‌ریزی قطع نشده و همچنان از منافذ پوست و بخش‌های مختلف بدنش ادامه داشت لکه‌هایی آبی و قرمز بر روی بدن، دستان و پاهایش مشاهده می‌شد؛ این چیزی است که من به یاد دارم. "

التمیمی افزود: " وی هنوز دچار خون‌ریزی بود. برای این که بتوانیم خون‌ریزی را بند بیاوریم و وی را غسل دهیم، از آنها خواستم تا چسب زخم بیاورند و آن‌ها آوردند. من از پزشکی که چسب زخم را آورده بود پرسیدم این که چند ساعت پس از مرگش هنوز دچار خونریزی‌ است، عجیب به نظر نمی‌رسد؟ وی پاسخ داد احتمالا وجود برخی از مواد سمی در بدن وی مانع از لخته شدن خون شده است و این رقیق شدن به دلیل وجود مواد سمی است به طوری که خون به شدت و مانند عرق از بدن خارجی می‌شود. و از آن زمان بود که من دریافتم ابو عمر(عرفات) مسموم شده است. "

سهی عرفات، همسر عرفات، نیز گفت: " هیچ‌کس او را ندید، ما گمان می‌کردیم فرانسه تمامی کارها را انجام داده است و همان طوری که می‌دانید آنها هیچ ماده سمی کشف نکردند. تشکیلات خودگردان نیز احتمالا بنابر دلایل مذهبی و یا دلایل دیگر به این موضوع فکر نکرد. وقتی شما در شوک هستید به کالبد شکافی فکر نمی‌کنید، همه مراحل مرگ وی و کفن و دفن وی خیلی سریع برگزار شد. "

سهی عرفات افزود: " ۵۰ پزشک از وی مراقبت می کردند و آن‌ها هرآن‌چه در توان بود، انجام دادند اما شاید در آن زمان به ذهن‌شان نرسیده بود به دنبال مواد رادیو اکتیو در بدن وی باشند. "

دانشمندان مؤسسه تشعشعات فیزیک لوزان سوئیس هفته گذشته اعلام کردند آن‌ها شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد عرفات احتمالا با پلوتونیوم، عنصری نادر با رادیواکتیو بالا، مسموم شده است.

یاسر عرفات، رئیس تشکیات خودگردان فلسطین ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ میلادی پس از سپری کردن هفته‌ها مراقبت‌‌ پزشکی درگذشت.

این درحالی بود که امتناع مقام‌های وقت فرانسه از افشای دقیق علت مرگ وی، بنابرآن چه رعایت حفظ قوانین حریم شخصی نامیدند، به شایعات درباره این که موساد عرفات را با ماده سمی " تالیوم " مسموم شده است، دامن زد.

الکساندر ليتيونکو، جاسوس سابق روسيه نيز با پلوتونيوم مسموم شده بود. وي در سال ۲۰۰۶ ميلادي در هتلي در لندن با چاي که با اين ماده سمي آغشته شده بود، مسموم شد.