به گزارش افکارنیوز به نقل از کیهان ،هايكو ويمن متخصص امور سوريه در مؤسسه علم و سياست برلين درباره نشست هايي نظير نشست ژنو معتقد است: ايران در نشست ژنو غايب بود. ممكن است برخي بگويند موضوع به آنها ربطي نداشت اما متقابلا برخي ديگر مي گويند پس روسيه در اين نشست چه مي كرد. ايران بازيگر مهم منطقه اي است و منافعي در سوريه دارد. در نتيجه من فكر مي كنم آنچه در نشست ژنو رخ داد، ربطي به وضعيت داخل سوريه ندارد. چرا كه تنها چيزي كه رخ مي دهد، تكرار همان طرح ها و برنامه ها و بيانيه هاست، بدون اين كه كسي يك راهكار عملي براي اجراي اين طرح ها داشته باشد.

وی در گفت وگو با یکی از رسانه های ضد انقلاب تصریح کرد: اگر شما فعالیت اپوزیسیون سوریه را دنبال کنید، تحرکاتشان و مطالبی که می نویسند و در فضای مجازی منتشر می کنند، به این نتیجه خواهید رسید که شورای ملی سوریه و کلاً سوری های در تبعید، هر روز بیشتر از فضای داخلی سوریه دور می شوند و تا حدی بی ربط عمل می کنند. همه این تلاش ها برای تشکیل ائتلاف یا انتخاب رئیس بعدی شورای ملی سوریه، تقریبا هیچ ارتباطی با آنچه که در سوریه می گذرد ندارد. آنچه در سوریه رخ می دهد برمبنای سرعت گرفتن حرکت های نظامی است و به نظر من آنچه در استانبول یا قاهره رخ می دهد آنچنان برای مردم در داخل سوریه اهمیت ندارد.

تحلیلگر موسسه علم و سیاست برلین همچنین با تاکید بر نقش ویژه ایران اظهار داشت: یکی از مسائلی که وجود دارد این است که سوریه بخشی از یک تنش بزرگتر میان ایران و قدرت های غربی است. و در کنار ایران دو قدرت بزرگ چین و روسیه را هم می بینید. از سوی دیگر آمریکا و اروپایی ها را می بینیم که نگران وضعیت ایران هستند و همچنین به امنیت اسرائیل فکر می کنند و در نتیجه رقابتی را بین چندین قدرت جهانی شاهدیم که درباره نظم جهانی با هم رقابت می کنند. اما رقابت های دیگری هم وجود دارد. مثلا بین ایران و عربستان سعودی، که آن را با موضوعات اقلیت ها و مذاهب در ارتباط می دانند اما در اصل رقابتی استراتژیک است. در نتیجه در میان همه این تنش ها و رقابت ها، ما در سوریه شاهد یک جنگ نیابتی هستیم که ممکن است برای مدت زیادی هم ادامه پیدا کند.

یادآور می شود روز گذشته کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با اعلام شکست نشست های اخیر درباره بحران این کشور اعلام کرد ایران حتما باید به نشست های آتی ملحق شود.